Rok 2017 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży

Od 2014 roku na terenie Mokotowa działa biblioteka, która nie tylko przyciąga swoją ofertą dzieci i młodzież, ale staje się przykładem dla bibliotek z różnych miast Polski, a nawet świata. Do tej pory swoimi doświadczeniami warszawscy bibliotekarze podzieli się z kolegami z Ukrainy, Turcji, Japonii oraz Chin!

– Przemyślane działania, różnorodna oferta, ciekawe pomysły realizowane przez pracowników biblioteki na Tynieckiej spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Warszawy. W 2017 roku zorganizowaliśmy 889 spotkań i warsztatów, uczestniczyło w nich ponad 16 tysięcy osób – mówi Robert Kijek, kierownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w dzielnicy Mokotów.

Oprócz warsztatów dla grup organizowanych indywidualnie (warsztaty z klockami konstrukcyjnymi KNEX, LEGO WeDo 2.0, Lego Mindstorm EV3, LEGO STORY, kursy komputerowe, warsztaty literackie, teatralne, koncerty, premiery książek, warsztaty edukacyjne, nauka języka angielskiego), instytucja proponuje spotkania edukacyjno-literackie „O czy mówią książki?”, skierowane do placówek oświatowych, przedszkoli i szkół podstawowych. Z oferty korzystają nie tylko instytucje położone na terenie dzielnicy Mokotów, ale również  szkoły i przedszkola z innych części Warszawy. Zajęcia te odbywają się w bibliotece codziennie i spotykają się z dużym zainteresowaniem.

Od 2014 roku Biblioteka zrealizowała wiele projektów lokalnych, finansowanych z budżetu partycypacyjnego:

  • w pierwszej edycji „Poczytaje na Tynieckiej – twórcze spotkania z książką i okolicą”,
  • w 2016 roczny projekt „Weekend nad planszą”, dzięki któremu zostało zakupionych ponad 100 gier planszowych,
  • w styczniu 2018 roku rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu, który przewiduje otwarcie biblioteki w soboty oraz niedziele. W trakcie 37 dni projektowych, w ciągu całego roku przewidziane są bezpłatne koncerty, warsztaty edukacyjne, spotkania i projekcje filmów.

Multimedialna Biblioteka nr XXXI bierze udział również w projektach międzynarodowych, popularyzujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Przykładem takiego działania jest projekt kulturalno-edukacyjny „Nasza Mała Biblioteka”. Uczestnicy projektu brali udział w spotkaniach i warsztatach literackich, podczas których poznawali literaturę dla dzieci z Litwy, Polski i Słowenii. Autorem projektu jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, którego po stronie polskiej partnerem i organizatorem było Wydawnictwo EZOP.

Oprócz projektów finansowanych z budżetu partycypacyjnego, biblioteka realizuje również projekty dotowane ze środków MKiDN. W 2017 roku zrealizowaliśmy projekt „Biblioteka w ogrodzie”, skierowany do najmłodszych dzieci i ich rodziców. Cykl spotkań z autorami i ilustratorami książek dla dzieci realizowany był w bibliotece, a także poza terenem placówki w II Ogrodzie Jordanowskim w Warszawie. Jednym z partnerów projektu było Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych Polska Sekcja IBBY, które przygotowała cykl wykładów dla rodziców o literaturze dla dzieci.

Biblioteka jest podzielona na dwie części: dla dzieci od trzech do sześciu lat oraz dla dzieci powyżej sześciu lat. Do dyspozycji  dzieci jest duża sala i kilka mniejszych oraz sala widowiskowa z zapleczem spełniająca funkcję kina i teatru. Bibliotekarze z przygotowaniem pedagogicznym wspierają dzieci w rozwoju oferując ciekawe działania i służą rodzicom fachową literaturą. Zabawa, jako naturalna potrzeba dziecka, to forma, poprzez którą dziecko rozwija się intelektualnie, manualnie i ruchowo.

W ostatnich latach na terenie Warszawy oddanych do użytku zostało pięć bibliotek multimedialnych oferujące audiobooki, e-booki, płyty, filmy. Są to Mediateka START-META w dzielnicy Bielany, dwie placówki w dzielnicy Białołęka (Multicentrum i Nautilus),  Multimedialna Biblioteka dla Młodzieży i Dorosłych na Targówku oraz Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w dzielnicy Mokotów.

W 2018 roku Dzielnica Wawer wzbogaci się o trzy nowoczesne kulturoteki, czyli biblioteki naszych czasów. Nowe obiekty połączą w sobie funkcję biblioteki i placówek kultury. Na inwestycję miasto przeznaczyło 12 milionów złotych. Kulturoteki powstaną na osiedlu Radość (ul. Panny Wodnej/ul. Powojowa), Falenica (ul. Patriotów/ul. Walcownicza) i Wawer (ul. Błękitna/ul. Solidna). Przeniosą się do nich filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
40 ⁄ 20 =