Do którego kosza to wyrzucić? Trzecia odsłona „Segreguj na 5”

Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwą sztuką. Podobnie jak przełamanie stereotypu, że odpady komunalne to temat brudny i trudny. Kampania m.st. Warszawy pokazuje, że do segregacji odpadów i recyklingu można podejść estetycznie i z pomysłem.

Stolica od ponad roku podpowiada, jak należy „segregować na 5”. Aktualnie na ulicach Warszawy widoczna jest kolejna odsłona kampanii, która w jasny sposób wyjaśnia zasady segregacji odpadów. Hasła typu: „Blistry po lekach wyrzuć do zmieszanych” czy „Skórkę od banana wyrzuć do BIO. I inne resztki po owocach też” wraz z ikonami i kolorystyką dedykowanymi konkretnej frakcji mają rozwiać najczęstsze wątpliwości mieszkańców. Format powstał na podstawie pytań od warszawianek i warszawiaków, które dotyczyły wyrzucania określonych produktów. Na plakatach znajdują się również odnośniki do strony czysta.um.warszawa.pl oraz Warszawa 19115, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje o gospodarce odpadami w mieście.

To już kolejna odsłona działań komunikacyjnych #SegregujNa5. Za koncepcję i kreację kampanii widocznej w przestrzeni miasta odpowiada Aleksandra Jasionowska z Biura Marketingu Miasta. Podczas pierwszej odsłony, w grudniu 2018 r., miasto opierało się na działaniach kreatywnych. W tym celu pięć słupów reklamowych zlokalizowanych przy Pałacu Kultury i Nauki zamieniono w kosze na odpady z wyrazistą kompozycją przestrzenną wewnątrz każdego nośnika. Niestandardowa kreacja, zrealizowana przez Warexpo, została doceniona nominacją do nagrody Kreatura 2019. Kampania w przestrzeni miejskiej dotarła do niemal 350 tysięcy osób w Warszawie (dane: Metrics), a wiralowo do 109 tysięcy użytkowników Facebooka i Twittera.

W styczniu 2019 r. wystartowała druga odsłona. Kreacja, poza artystycznym przedstawieniem odpadów, składała się z opisów przykładów produktów należących do poszczególnych frakcji. Obecnie m.st. Warszawa skupia się na jeszcze silniejszym zakodowaniu właściwych zasad selektywnej zbiórki podpowiadając właściwe praktyki. Miasto uruchomiło też specjalną wyszukiwarkę #SegregujNa5, gdzie mieszkańcy mogą szybko rozwiać wątpliwości, do którego kosza powinni wyrzucać zużyte opakowania czy resztki jedzenia. Platforma jest na stronie segregujna5.um.warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
25 × 26 =