Droga energia

Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na dostawę energii w 2019 r. Aby zasilić latarnie i sygnalizację świetlną, wydamy ok. 13 mln zł więcej niż w 2018 r.

Dostawcą energii dla ZDM będzie w przyszłym roku PGE Obrót S.A. Oferta tej firmy była najkorzystniejsza spośród czterech startujących w przetargu. Umowa została już podpisana, znamy też stawki, za jakie będziemy kupować energię w 2019 r. Są one znacznie wyższe niż dotychczas.

Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z większych odbiorców energii elektrycznej w Warszawie. Odpowiadamy za zasilanie ponad 100 tysięcy latarni ulicznych w całym mieście oraz ok. 700 sygnalizacji świetlnych. Prądu potrzebujemy również m.in. dla wind i przepompowni wód opadowych. Sprawne funkcjonowanie wszystkich tych urządzeń pochłania rocznie blisko 100 tys. megawatogodzin (MWh) energii.
Aby obniżyć cenę energii, od kilku lat kupujemy ją za pośrednictwem giełdy. Dzięki temu cena zakupu MWh od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie (dla taryfy nocnej, na którą przypada ok. 60% zużycia, było to niecałe 200 zł netto za MWh). Cena, jaką uzyskaliśmy na 2019 r. jest jednak o połowę wyższa (292 zł netto za MWh w taryfie nocnej). Oprócz ceny zakupu, wlicza się w nią marża dostawcy i akcyza. Dodatkowo, musimy również zapłacić za dystrybucję energii.

Podliczając wszystkie te koszty, wydatki na energię poniesione przez ZDM wzrosną prawdopodobnie z dotychczasowych 47 mln zł do 60 mln zł. Podwyżka wyniesie więc co najmniej 13 mln zł.

Droższy prąd to mniej remontów?

Planowany budżet ZDM na 2019 r. przewiduje ok. 51 mln zł na zakup energii. Dodatkowe środki w porównaniu do budżetu na 2018 r. (4 mln zł) wygospodarowaliśmy rezygnując z części wydatków na remonty. Teraz, znając już szacunkowy koszt energii na 2019 r., musimy przeznaczyć na ten cel kolejne 9 mln zł. Może to wymagać rezygnacji z kolejnych robót remontowych. Dla porównania – 13 mln to łączne wydatki na 9 weekendowych remontów przeprowadzonych w kwietniu i maju 2018 r.

Niezależnie od podwyżek stale dążymy do wprowadzenia możliwie najbardziej energooszczędnych rozwiązań. Przy remontach oświetlenia powszechnie stosujemy oprawy LED, o mniejszym zużyciu prądu i lepszych parametrach oświetleniowych. W tym roku zainstalowaliśmy rekordową liczbę nowych opraw oświetleniowych – 1700 szt. Dzięki temu, koszty można w niektórych miejscach ograniczyć nawet kilkukrotnie (tak jak w tunelu na ul. Dźwigowej, gdzie 158 starych opraw 250W zastąpiliśmy 72 oprawami LED o mocy 53W, co dało 10-krotną oszczędność energii). Podobną oszczędność daje wymiana opraw sodowych na LEDowe na węźle Wyścigi czy w al. Jana Pawła II – tylko dzięki tym pracom uda się oszczędzić ok. 300 tys. zł rocznie.

źródło: ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
17 + 28 =