Dzień bez Samochodu i…korków

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Dla tych, którzy zdecydują się  pozostawić auto pod domem czekają niespodzianki: bezpłatna kawa i herbata, zestawy oświetleniowe, darmowa jazda komunikacją miejską i pociągami kolei mazowieckich.

Nie wszystkim kierowcom będzie łatwo podjąć decyzję, aby z okazji trwającego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności i Dnia bez Samochodu  pozostawić auta pod domem. Dla tych, którzy dzisiaj zrezygnują z poruszania się autem i podróżować będą środkami komunikacji miejskiej, rowerami lub pieszo czekają niespodzianki.

Zarząd Dróg Miejskich zaprasza  pieszych i rowerzystów – którzy dzisiaj  nie wybiorą samochodu, jako środka transportu – na pyszną kawę lub herbatę serwowaną z kawiarni rowerowych. Będzie można ja wypić w pięciu lokalizacjach w Warszawie: przy Rondzie ONZ, na placu Wilsona, przy Dworcu Wileńskim, przy rondzie Żaba i przy skrzyżowaniu Prymasa/Wolska w godzinach 7.00-10.00 i 16.00-18.00.
Aby zgłosić się po bezpłatną kawę wystarczy odnaleźć stoisko i podać hasło „dzień bez samochodu”.

Strażnicy miejscy zadbają o bezpieczeństwo tych, którzy po ulicach Warszawy poruszają się rowerami. Dzisiaj  funkcjonariusze rozdadzą rowerzystom ponad 700 zestawów oświetleniowych ufundowanych przez Zarząd Dróg Miejskich.

Z roweru jako środka transportu korzysta coraz więcej warszawiaków.Trzeba jednak pamiętać, że  jednym z obowiązków cyklisty jest zadbanie o prawidłowe wyposażenie roweru.

– Dzień Bez Samochodu jest dobrą okazją do przypomnienia rowerzystom, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. To, że dobrze widzą drogę i innych użytkowników ruchu, nie oznacza, że sami są dobrze widoczni –mówi  Zastępca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy Bartłomiej Zieliński.

Dodatkowo w trakcie działań strażnicy będą egzekwować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów i przypominać,że  rower musi być wyposażony w:

– z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej

– z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

– sprawny hamulec oraz dzwonek bądź inny sygnał ostrzegawczy.

Również spółka „Koleje Mazowieckie – KM” w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu, funduje dzisiaj podróż pociągami Kolei Mazowieckich na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, a także nieodpłatnie pozostawić pojazdy na parkingach systemu „Parkuj i Jedź” zarządzanych przez Koleje Mazowieckie.

Przypominamy, że z okazji Dnia bez Samochodu w Warszawie można bezpłatnie wypożyczyć rowery cargo,  jazda komunikacją miejską jest darmowa; bezpłatnie można też skorzystać z parkingu Parkuj i Jedź.

fot: SM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
17 − 17 =