Electric Explorer African Challenge – kierunek Sahara

Rozpoczęta w lutym w Kapsztadzie wyprawa Electric Explorer African Challenge – pierwsza w historii próba pokonania Afryki samochodem elektrycznym – wjechała właśnie w decydującą fazę. Podróżnik Arkady Paweł Fiedler oraz fotograf Albert Wójtowicz przekroczyli granicę Mauretanii i skierowali swojego Nissana LEAF w kierunku Sahary. Rozpoczęli tym samym jeden z najtrudniejszych, pod względem ładowania i odległości do kolejnego „gniazdka”, etapów swojej podróży.

Ponad 12 000 kilometrów drogi obejmującej jazdę w pyle, błocie i ponad czterdziestostopniowym upale. Bez wątpienia, w czasie trwającej już trzy miesiące wyprawy, Nissan LEAF prowadzony przez Arkadego Pawła Fiedlera musiał mierzyć się z warunkami jazdy, które należą do najmniej przyjaznych na Ziemi.

W czasie wyprawy samochód ładował się już blisko 90 razy pobierając ponad 1100 kWh energii. Średnie zużycie wyniosło 9,2 kWh na 100 km, co w praktyce pozwalałoby na pokonanie na pojedynczym ładowaniu ponad 300 kilometrów. To godne uwagi, uwzględniając fakt, że sugerowany przez Nissana zasięg dla pierwszej generacji Nissana LEAF wynosi 250 kilometrów! To pokazuje, jak duży wpływ na osiągi samochodów elektrycznych ma indywidualny styl jazdy kierowcy.

Mauretania jest 13. krajem, który odwiedzimy naszym afrykańskim LEAF-em. W czasie wyprawy podróżowaliśmy częściowo po bardzo dobrych drogach, ale też pokonywaliśmy kolejne kilometry w pyle i upale sięgającym ponad 40°C. Przez blisko trzy miesiące podróży zdobyliśmy więc bezcenne doświadczenie jazdy samochodem elektrycznym w naprawdę ekstremalnych warunkach. Wykorzystamy je teraz podczas przejazdu przez Saharę, którym w pewien sposób zamierzamy postawić kropkę nad i” – mówi Arkady Paweł Fiedler.

Wyprawa Electric Explorer African Challenge to nie tylko pokonywanie kolejnych barier stawianych przed samochodem elektrycznym, ale również szerzenie wiedzy na temat elektromobilności oraz ekologicznego stylu życia. Służą temu spotkania, w jakich bierze udział Arkady Paweł Fiedler w czasie swojej podróży. Przykładem może być konferencja z udziałem lokalnych mediów zorganizowana w Nigerii przez lokalny oddział Nissana.

Na trasie naszej podróży spotykamy wiele wspaniałych osób, z którymi dzielimy się naszą pasją, ale również słuchamy ich opowieści. Jadąc przez Afrykę, nie tylko pokazujemy LEAF-a dorosłym. Staramy się zaszczepić ideę czystej motoryzacji również w młodych osobach” – podsumowuje podróżnik.

Relację z wyprawy Electric Explorer African Challenge można śledzić na facebookowym profilu podróżnika: Arkady Fiedler – PoDrodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
2 × 4 =