Elektryki dla czystości miasta

Z pożytkiem dla środowiska, z korzyścią dla czystości m.st. Warszawy. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) wzbogaca flotę o samochody elektryczne, które będą wykorzystywane w codziennym monitoringu czystości i realizacji prac porządkowych. To kolejna miejska jednostka, która zdecydowała się na niskoemisyjne pojazdy.

Auta elektryczne wzmacniają flotę samochodów służbowych warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta. Z czterech pojazdów będą korzystać kontrolerzy, którzy całodobowo monitorują stolicę pod kątem czystości, sprawdzają, jak firmy porządkowe wywiązują się ze swoich zadań polegających na utrzymaniu czystości ulic, torowisk, chodników i przystanków, a także opróżniania koszy. Ponadto zimą kontrolują warunki panujące na jezdniach, co jest konieczne przy podejmowaniu przez ZOM decyzji o akcjach pługoposypywarek.

– Samochody elektryczne pojawiają się w Zarządzie Oczyszczania Miasta jako odpowiedź na wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jednocześnie zauważamy codzienne korzyści z eksploatacji tego typu pojazdów. Choćby to, że ich użytkowanie na większą skalę, w tak ogromnym mieście jak Warszawa, może poprawić komfort życia mieszkańców. Doceniamy, że napędzane elektrycznie pojazdy przyczyniają się do redukcji hałasu. Wpływają także korzystnie na jakość powietrza, a w tym obszarze od lat prowadzimy w stolicy szereg działań, także w zakresie prac porządkowych – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Dla czystości i środowiska

ZOM będzie korzystał z 4 samochodów marki Renault ZOE E-Tech dostarczonych przez koncesjonera Renault Carrara z Lublina. Nowe pojazdy elektryczne są przystosowane do ładowania we wszystkich rodzajach terminali w Warszawie, jak również gniazdkach domowych. Elektryki, dzięki możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, korzystnie wpływają na środowisko, nie generując szkodliwych związków. Do tego wykazują niższą awaryjność. 

Niskoemisyjne samochody przez 3 lata będą użytkowane przez ZOM na zasadzie wynajmu, przetarg na tę usługę wygrała firma Arval Service Lease Polska sp. z o.o. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 108 tys. z programu „Mój elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koszt eksploatacji jednego pojazdu wyniesie 2,2 tys. zł miesięcznie. 

Ekodziałania Zarządu Oczyszczania Miasta 

Wynajem samochodów elektrycznych to kolejne proekologiczne działanie Zarządu Oczyszczania Miasta. Narzędziem pracy kontrolerów ZOM są także od lat służbowe rowery. Wśród innych działań jest także ekowspółpraca z miejskimi ośrodkami sportowymi. Woda, która była wypuszczana z basenów w czasie przerw technicznych, nie trafiła do kanalizacji. Została przepompowana do zamiatarek i zmywarek, by posłużyć do sprzątania warszawskich ulic i torowisk tramwajowych. 

Na Pradze-Południe ZOM ustawił 80 ulicznych koszy do segregacji w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. W każdej z 20 lokalizacji pojawiły się po cztery pojemniki – na szkło, papier, metal i plastik oraz bioodpady.

Od kilku lat Zarząd Oczyszczania Miasta daje też drugie życie kwiatom. Rośliny dekorujące pętle tramwajowe i autobusowe przy sezonowej wymianie gatunków trafiają do mieszkańców. 

Jeszcze więcej elektryków

Samochody elektryczne zasilają nie tylko flotę Zarządu Oczyszczania Miasta, ale także innych miejskich jednostek. Zarząd Dróg Miejskich dysponuje 20 takimi pojazdami, z czego 9 to samochody do e-kontroli płatnego parkowania. Ostatnio elektryczną śmieciarkę testowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Warszawa stawia także na elektryczne autobusy. Obecnie mieszkańców stolicy wożą już 162 elektryki. A to tylko część nisko- i zeroemisyjnych pojazdów. Miejskie autobusy spalinowe sukcesywnie zastępowane są także hybrydami i gazowcami.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa  

Zarząd Oczyszczania Miasta jest w Warszawie kluczową jednostką, której działania wpływają na wysoki poziom porządku w stolicy. ZOM organizuje sprzątanie znaczącej części terenów miejskich: 1300 km ulic, 3,4 mln mkw. chodników i przystanków oraz opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy. Ważnym elementem systemowego podejścia do kwestii estetyki przestrzeni publicznej są działania kontrolne w zakresie właściwego utrzymania czystości i porządku, jakie ZOM prowadzi wobec zarządców pozostałych terenów.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
40 ⁄ 20 =