Energia w parku fontann

W ostatnią niedzielę maja  w  Multimedialnym Parku Fontann  widać było energię Warszawy. Tłumy ludzi przyszło na podzamcze  aby uczestniczyć w pikniku plenerowym „V Warszawski Dzień Energii”.  Na podzamczu powstał „Park pozytywnej energii i dziecięcych zabaw” oferujący różne rodzinne atrakcje poświęcone energetyce miejskiej. Dodatkowo mieszkańcy stolicy i turyści   mogli w upalny dzień odpocząć   blisko wody  i podziwiać tryskające fontanny, co dopełniło całość wydarzenia.

Warszawski Dzień Energii

27 maja br. na terenie Multimedialnego Parku Fontann odbył się Warszawski Dzień Energii 2018 V Edycja (WDE 2018).  W tym roku organizatorzy nadali  piknikowi wyjątkowy charakter. Atrakcją wydarzenia był  konkurs wiedzy o energetyce miejskiej. Na zwycięzców czekały liczne nagrody.  Odpowiedzi na 10 pytań konkursowych uczestnicy  szukali  w namiotach wystawców. W parku pozytywnej energii  zaprezentowany  został miejski transport przyszłości i nowoczesna energetyka miejska. Uczestnicy pikniku poznali światowe rozwiązania elektromobilności  i  system energetyczny stolicy: cieplny, energetyczny i gazowy.

Biuro Infrastruktury M. ST. Warszawy, realizujące zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, paliwa gazowe oraz wodę, a także w zakresie odbioru ścieków, na swoim stoisku przygotowało konkursy edukacyjne i zabawy. Odwiedzający dowiedzieli się o działaniach Biura także  na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i klimatu oraz adaptacji do jego zmian poprzez podnoszenie efektywności energetycznej, promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Warto również przypomnieć, że mieszkańcy Miasta Stołecznego Warszawy mogą skorzystać z 40% dotacji na zakup i montaż własnej elektrowni słonecznej.

„Ciepło systemowe”

Na stoisku PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa, „Ciepło systemowe dla Warszawy”, można było  dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje. Tu było  wiele pozytywnych emocji. PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa były  Partnerem V Warszawskiego Dnia Energii 2018.

To nie koniec atrakcji w „Parku pozytywnej energii i dziecięcych zabaw”.  Uczestnicy mogli dowiedzieć się , że schłodzenie gazu ziemnego do temperatury poniżej -162 stopni C. sprawia, że jego objętość zmniejsza się ponad 600 razy. Gaz ziemny w ciekłej postaci (LNG) jest już dostarczany do Polski drogą morską specjalnymi statkami. Jego odbiór jest możliwy dzięki Terminalowi LNG w Świnoujściu. Dowiedzieli się jak budowane są gazociągi przy wykorzystaniu bezpiecznej technologii Direct Pipe, czyli metody bezwykopowej, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrodniczą czy charakteryzujących się niekorzystnymi warunkami geologicznymi. To wszystko działo się na stoisku przygotowanym przez Gaz System, który był Partnerem V Warszawskiego  Dnia Energii 2018.

Ciekawość uczestników imprezy wzbudziło Laboratorium Energii Odnawialnej gdzie  studenci Politechniki Warszawskiej prowadzili pokaz magazynowania energii słonecznej i ponowne przekształcanie tej energii do zastosowań transportowych. W laboratorium można było zobaczyć magazyn energii oparty na super kondensatorach. Uczestnicy zobaczyli także  wyspę energetyczną, w której magazyn energii zasilany  został  z ogniw PV. Efektem  pracy układu była „Słoneczna kawa”, którą degustowali mieszkańcy stolicy i turyści. Studenci prezentowali także modele samochodów napędzanych wodorem co spodobało się przede wszystkim dzieciom.

Partnerem Laboratorium Energii Odnawialnej i prezentacji  prowadzonej przez studentów z zakresu miejskiego powietrza była Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Na stoisku Ambasady można było zapoznać się z informacjami na temat energii odnawialnej w Niemczech. Ambasada ufundowała nagrody główne w konkursie wiedzy o energetyce miejskiej , którą były laboratoria energetyki odnawialnej. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec była Partnerem „V Warszawskiego Dnia Energii”.

Nissan prezentował elektryczne samochody LEAF (Leading, Environmentally friendly, Affordable, Family car) – w dowolnym tłumaczeniu – wiodący, przyjazny środowisku, w przystępnej cenie samochód rodzinny. Dużym powodzeniem szczególnie wśród  dzieci cieszył się mały samochód elektryczny Twizy produkcji Renault, którym wśród fontann Parku odbywały się testy. Renault prezentował też ZOE .

Grupa A.K.S.E.L  pokazała produkty CARGO GREEN- pojazdy elektryczne (rower transportowy wykorzystywany między innymi w poczcie niemieckiej oraz riksza z powodzeniem spełniająca swoje zadanie w rekreacji  i  turystyce). Rozwiązania Grupy skierowane są do inteligentnych i ekologicznych miast , w których sukcesywnie zastępowany będzie  napęd spalinowy pojazdami elektrycznymi . Uczestnicy pikniku mogli takimi pojazdami odbyć przejażdżkę po terenie Multimedialnego Parku Fontann.

Mistrzostwa w rozkręcaniu komputerów na czas – konkurs dla dorosłych i zabawy w rozkładaniem komputerów dla dzieci, Warsztaty z Elektrobiżuterii – U nas nic się nie marnuje! Kilowaty Zabawy – na te wszystkie atrakcje zaprosił REMONDIS Electrorecycling Partner WDE 2018. Podczas pikniku prowadzona była zbiórka zużytych telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i baterii.

Ursus zaprezentował autobusy elektryczne napędzane z baterii chemicznej i wodoru.

Liczni uczestnicy imprezy, nauka poprzez zabawę, tryskające fontanny i odpoczynek blisko Wisły oraz słońce  sprawiły ,że kolejna edycja Warszawskiego Dnia Energii należy do udanych.

W trakcie trwania V Warszawskiego Dnia Energii 2018 odwiedziła nas Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Pogratulowała eventu i życzyła jeszcze lepszej imprezy w przyszłym roku. Plany mamy ambitne i myślimy, że podczas VI edycji WDE 2019 będzie jeszcze ciekawiej.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Politechniki Warszawskiej. Organizatorem było Miasto St. Warszawa, Stołeczna Estrada i fundacja Nasza Energia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 7 =