Hive na podbój stolicy z 400 elektrycznymi hulajnogami

Od dziś na stołecznych ulicach firma Hive udostępni 400 elektrycznych hulajnóg do wynajmu na minuty. Marka, będąca owocem połączonych sił BMW i Daimler, ma swoje przedstawicielstwo w Polsce i zapowiada patrole, które będą usuwały hulajnogi pozostawione w niewłaściwych miejscach.
Powodzenie pilotażowego projektu, który Hive uruchomił w grudniu 2018 roku w Lizbonie spowodowało, że firma zaczęła oferować swoje usługi w kolejnych miastach Europy. Po stolicy Portugalii elektryczne hulajnogi zawitały do Aten, w zeszłym tygodniu do Paryża, a teraz także do Warszawy. Celem Hive jest rozszerzenie swojej obecności w 2019 roku na około 20 miast i zostanie głównym europejskim dostawcą e-hulajnóg.

– Elektryczne hulajnogi są wyrazem rozwoju mobilności miejskiej i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy chcą w wygodny i ekologiczny sposób poruszać się na niewielkich dystansach. Ułatwiają dojazd do celu i na odcinku 1-2 km mogą być szybsze niż samochody, a ich odpowiedzialne użytkowanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także dbać o środowisko. Poza tym jazda na hulajnodze to niesamowita frajda – mówi Tristan Torres Velat, szef firmy Hive. – Do Warszawy wchodzimy z naszym doświadczeniem zdobytym w innych metropoliach i z wielkim szacunkiem dla miasta i jego mieszkańców. Chcielibyśmy stać się częścią lokalnego ekosystemu mobilności, wpisać się w tkankę miejską, co naturalnie łączy się z bliską współpracą z władzami miasta. W przyszłości rozważamy wejście z naszą usługą do innych miast, ponieważ Polska to dla nas bardzo interesujący rynek – dodaje.

Kluczową zaletą wyróżniającą ofertę Hive wśród innych dostawców elektrycznych hulajnóg jest fakt, że stanowi ona część większego systemu mobilności miejskiej. Marka, będąc owocem połączenia sił BMW i Daimler, ściśle współpracuje z firmami takimi jak Mytaxi, Car2Go lub Reach NOW. W planach jest zintegrowanie aplikacji obsługującej system rezerwacji Hive z aplikacją mobilną Mytaxi. Takie rozwiązanie da klientom możliwość wygodnego i szybkiego planowania wybranej trasy oraz wyboru takiego rodzaju transportu, który będzie najbardziej odpowiadał ich aktualnym potrzebom.

Jak podaje Hive bezpieczeństwo użytkowników e-hulajnóg i innych uczestników ruchu oraz edukacja to priorytety. Odpowiedzialna jazda to nie tylko zakładanie kasku, ale także szacunek do innych przechodniów i rowerzystów poprzez dostosowanie prędkości do warunków oraz pozostawianie hulajnogi tak, aby nikomu nie przeszkadzała. – Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy czerpali radość i korzyści z użytkowania naszych hulajnóg, jako naturalnego elementu infrastruktury miejskiej. Dlatego ogromną wagę będziemy przywiązywać do utrzymywania porządku. Każdego wieczoru hulajnogi Hive będą przez nas zbierane i następnego ranka rozstawiane w wyznaczonych miejscach – komentuje Łukasz Gontarek, city manager Hive w Warszawie. – W ciągu dnia na ulicach miasta będzie można spotkać nasz specjalny patrol “hive Bees”, który będzie usuwał hulajnogi pozostawione w niewłaściwy sposób czy w niedozwolonych miejscach, gdzie mogłyby stanowić przeszkodę lub zagrożenie dla przechodniów oraz użytkowników ścieżek rowerowych i dróg – dodaje.

Aby skorzystać z elektrycznych hulajnóg hive trzeba zainstalować aplikację, która umożliwi odnalezienie na mapie dostępnych hulajnóg oraz ich odblokowanie po zeskanowaniu podanego kodu QR. Opłata startowa wyniesie 2,50 zł i 0,45 zł za każdą minutę jazdy. Zakończenie jazdy również dokonuje się przez aplikację, przy czym możliwe jest pozostawienie hulajnogi w opcji parking maksymalnie do 30 minut. W tym czasie jest ona zablokowana dla zalogowanego użytkownika i inna osoba nie będzie mogła z niej skorzystać. Flota Give będzie się składać z modelu Segway ES4, który może rozwinąć prędkość maksymalnie do 25 km/h. – Polski rynek shared mobility ruszył na dobre w latach 2016/2017, kiedy do dobrze znanych systemów „roweru miejskiego” dołączyły samochody i skutery wypożyczane wprost z ulicy za pomocą aplikacji. Rok 2019 będzie jednak zdecydowanie należał do mikromobilności – hulajnóg elektrycznych, które szturmem zdobywają kolejne miasta i serca – dodaje Adam Jędrzejewski, założyciel i szef Stowarzyszenia Mobilne Miasto. 

Hive chce być partnerem dla miasta i mieszkańców, dlatego firma ma swoje oficjalne przedstawicielstwo w Warszawie, którym pokieruje Łukasz Gontarek,. Działalność Hive, jako części grupy FREE NOW, będącej wspólnym przedsięwzięciem BMW i Daimlera, jest oficjalnie zarejestrowana w Polsce. Do grupy FREE NOW należy także operująca na stołecznym rynku firma Mytaxi. Celem Grupy na najbliższe miesiące będzie zintegrowanie usług Hive i Mytaxi w jednej wygodnej aplikacji, która jeszcze bardziej ułatwi sprawne poruszanie się po mieście. Powodzenie warszawskiego projektu wpłynie na uruchomienie systemu także w kolejnych polskich miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 ⁄ 13 =