Ile placu w placu?

W Warszawie mamy aż 67 przestrzeni, które pełnią funkcję placów czy rynków. Jak wykorzystujemy potencjał tych przestrzeni publicznych? Szukamy na to odpowiedzi w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Wystawa „Place. Instrukcja użycia” to letnia propozycja ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Jej piątkowe otwarcie (28 czerwca) wpisuje się w Weekend Architektury, który ożywi nie tylko plac przed pawilonem, lecz także całą przestrzeń Pasażu Wiecha.

W Warszawie jest 67 przestrzeni określonych administracyjnie jako place lub rynki. W większości są one zagospodarowane i pełnią wyznaczone funkcje komunikacyjne. Czy to znaczy, że ich potencjał jest w pełni wykorzystywany przez mieszkanki i mieszkańców? A może realizuje się on zupełnie gdzie indziej? Na wystawie „Place. Instrukcja użycia” proponujemy nowe spojrzenie na place jako przestrzenie wytwarzane poprzez użytkowanie. – Prawdziwe miejskie życie dowodzi, że placowy potencjał cechuje w Warszawie znacznie więcej miejsc niż tylko te przestrzenie, które zostały wytyczone przez urbanistów i architektów. Musimy stopniowo odzyskiwać place dla różnych użytkowników i mieszkańców. Należy je tak przekształcać, by z przestrzeni tranzytowych do przejeżdżania i parkowania coraz bardziej stawały się miejscami do przebywania – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Wystawa podsumowuje trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka, który jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana, a współfinansowany przez m.st. Warszawa. – Na wystawie pokazujemy różne możliwości układające się w zalążek typologii, pamiętając, że nie ma jednego właściwego sposobu użytkowania placu. Jest też wiele rodzajów placów – sterowane, celowe, chwilowe czy oazy, zależnie od cech przestrzeni, ludzkiej aktywności, praw własności i procesów miejskich – mówią kuratorki wystawy i dodają, że w pawilonie zobaczymy prace Alicji Bielawskiej, Marcina Chomickiego, Oskara Dawickiego, Agnieszki Dąbek, Zofii Kofty, Kobasy Laksy, Diany Lelonek, Post Noviki, a także Grupy Supermarket i Marty Ziółek.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca, o godz. 19.00. Poprzedzi go o godz. 18.00 dyskusja „O placach i innych przestrzeniach publicznych”, w której udział wezmą: Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Bogna Świątkowska, prezes zarządu Fundacji Bęc Zmiana i Aleksandra Litorowicz, prezes Fundacji Puszka.

Wydarzenia mają charakter „sąsiedzki”. Wpisują się w Weekend Architektury, rozpoczynający letni cykl działań „Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum”, organizowany przez pobliskie Domy Towarowe Wars Sawa Junior oraz magazyn „Aktivist”. Szczegółowy program Weekendu Architektury w załączeniu.

Wystawa „Place. Instrukcja użycia” będzie czynna codziennie od 29 czerwca do 22 września w godz. 11.00 – 20.00. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie pawilonzodiak.pl oraz na Facebook’u.

Organizatorami wydarzenia są m.st. Warszawa, Fundacja bęc zmiana, Fundacja Puszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 × 13 =