IV Warszawski Dzień Energii w Multimedialnym Parku Fontann

W ostatnią niedzielę maja  w  Multimedialnym Parku Fontann  widać było energię Warszawy. Tłumy ludzi przyszło na podzamcze  aby uczestniczyć w pikniku plenerowym „IV Warszawski Dzień Energii”.  Na podzamczu powstało Podwórko Pełne Energii oferujące różne rodzinne atrakcje poświęcone energetyce miejskiej. Dodatkowo mieszkańcy stolicy i turyści   mogli w upalny dzień odpocząć   blisko wody  i podziwiać tryskające fontanny, co dopełniło całość wydarzenia.

Warszawski Dzień Energii

28 maja br. na terenie Multimedialnego Parku Fontann odbył się Warszawski Dzień Energii 2017 IV Edycja (WDE 2017).  To projekt, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o energetyce miejskiej, klimacie i odnawialnych źródłach energii (OZE). Piknik plenerowy  był kontynuacją trzech poprzednich edycji i stał się wstępem do wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Energii 2017.

W tym roku organizatorzy nadali  piknikowi wyjątkowy charakter. Atrakcją wydarzenia był  konkurs wiedzy o energetyce miejskiej. Na zwycięzców czekały liczne nagrody.  Odpowiedzi na 10 pytań konkursowych uczestnicy  szukali  w namiotach wystawców. Na Podwórku Pełnym Energii zaprezentowany  został miejski transport przyszłości i nowoczesna energetyka miejska. Uczestnicy pikniku poznali światowe rozwiązania elektromobilności  i  system energetyczny stolicy: cieplny, energetyczny i gazowy.

Biuro Infrastruktury M. ST. Warszawy, realizujące zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, paliwa gazowe oraz wodę, a także w zakresie odbioru ścieków, na swoim stoisku przygotowało konkursy edukacyjne i zabawy. Odwiedzający dowiedzieli się o działaniach Biura także  na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i klimatu oraz adaptacji do jego zmian poprzez podnoszenie efektywności energetycznej, promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii.

„Ciepło systemowe”

Na stoisku PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa, „Ciepło systemowe dla Warszawy”, można było  dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje. Tu było  wiele pozytywnych emocji. PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa były  Partnerem IV Warszawskiego Dnia Energii 2017.

To nie koniec atrakcji na Podwórku Pełnym Energii.  Uczestnicy mogli dowiedzieć się , że schłodzenie gazu ziemnego do temperatury poniżej -162 stopni C. sprawia, że jego objętość zmniejsza się ponad 600 razy. Gaz ziemny w ciekłej postaci (LNG) jest już dostarczany do Polski drogą morską specjalnymi statkami. Jego odbiór jest możliwy dzięki Terminalowi LNG w Świnoujściu.  Odwiedzający zobaczyli  makietę jednej z najważniejszych inwestycji realizowanych w Polsce w ostatnich latach oraz kluczowego projektu w polskim gazownictwie po 1989. Niezapomnianą zabawą, najlepszą integracją był fotomat. Uczestnicy fotografowali zachód słońca na plaży w Świnoujściu z charakterystyczną infrastrukturą gazowniczą – Terminalem LNG. Dowiedzieli się jak budowane są gazociągi przy wykorzystaniu bezpiecznej technologii Direct Pipe, czyli metody bezwykopowej, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrodniczą czy charakteryzujących się niekorzystnymi warunkami geologicznymi.   Na ekspozycji rur o dużej średnicy uczestnicy przekonali się  jak wyglądają rury do transportu paliw gazowych siecią przesyłową. To wszystko działo się na stoisku przygotowanym przez Gaz System, który był Partnerem IV Warszawskiego  Dnia Energii 2017.

Ciekawość uczestników imprezy wzbudziło Laboratorium Energii Odnawialnej gdzie  studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Hybryda prowadzili pokaz magazynowania energii słonecznej i ponowne przekształcanie tej energii do zastosowań transportowych. W laboratorium można było zobaczyć magazyn energii oparty na super kondensatorach. Uczestnicy zobaczyli także  wyspę energetyczną, w której magazyn energii zasilany  został  z ogniw PV. Efektem  pracy układu była „Słoneczna kawa”, którą degustowali mieszkańcy stolicy i turyści. Studenci prezentowali także modele samochodów napędzanych wodorem co spodobało się przede wszystkim dzieciom.

Studenci Koła Naukowego Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej przedstawili „niewidzialny” problem jakim jest  zanieczyszczenie powietrza. Wyjaśnili co to smog  oraz jak powstaje, jak wyglądają filtry po trzech dniach badań w podwarszawskiej miejscowości w czasie zimy. Uczestnicy pikniku  zobaczyli  emisję zanieczyszczeń powietrza z kotła zwanego  kozą, dowiedzieli  się jakie zanieczyszczenia są emitowane ze spalania śmieci oraz jak wpływa to na zdrowie człowieka.  Poza tym  studenci pokazali sprzęt do oceny personalnego narażenia na zanieczyszczenia pyłowe.

Partnerem Laboratorium Energii Odnawialnej i prezentacji  prowadzonej przez studentów z zakresu miejskiego powietrza była Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Na stoisku Ambasady można było zapoznać się z informacjami na temat energii odnawialnej w Niemczech i  filmem o „Rewolucji energetycznej w Warszawie”. Ambasada ufundowała nagrody główne w konkursie wiedzy o energetyce miejskiej , którą były laboratoria energetyki odnawialnej. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec była Partnerem „IV Warszawskiego Dnia Energii”.

Nissan prezentował elektryczne samochody LEAF (Leading, Environmentally friendly, Affordable, Family car) – w dowolnym tłumaczeniu – wiodący, przyjazny środowisku, w przystępnej cenie samochód rodzinny i eNV200. Na pikniku gościła  firma Greenway Infrastructure Poland, która pokazała szybką ładowarkę dostosowaną do wszystkich rodzajów samochodów elektrycznych. Na stoisku można było również porozmawiać o zaletach podróżowania elektrykiem i zapoznać się z planami firmy. Sieć  75 publicznie  dostępnych stacji szybkiego ładowania tych pojazdów wzdłuż głównych korytarzy transportowych oraz w największych polskich miastach, które zainstaluje firma do 2018 roku, pozwoli na swobodną podróż samochodem elektrycznym po całej Polsce.

 Uwagę dorosłych uczestników  pikniku zwróciły też pojazdy przedstawiane przez firmę Hyundai. 

Dużym powodzeniem szczególnie wśród  dzieci cieszył się mały samochód elektryczny Twizy produkcji Renault, którym wśród fontann Parku odbywały się testy. Renault prezentował też ZOE .

Grupa A.K.S.E.L  pokazała produkty CARGO GREEN- pojazdy elektryczne (rower transportowy wykorzystywany między innymi w poczcie niemieckiej oraz riksza z powodzeniem spełniająca swoje zadanie w rekreacji  i  turystyce). Rozwiązania Grupy skierowane są do inteligentnych i ekologicznych miast , w których sukcesywnie zastępowany będzie  napęd spalinowy pojazdami elektrycznymi . Uczestnicy pikniku mogli takimi pojazdami odbyć przejażdżkę po terenie Multimedialnego Parku Fontann.

Mieszkańcy  stolicy swoje pasje techniczne mogli rozwijać także na stoisku Bison energy. To firma, która ufundowała jedną z nagród w konkursie wiedzy o energetyce miejskiej, a był  nią panel fotowoltaiczny. Dzięki takim panelom możemy w łatwy sposób wytworzyć prąd ze słońca. Warto również przypomnieć, że mieszkańcy Miasta Stołecznego Warszawy mogą skorzystać z 40% dotacji na zakup i montaż własnej elektrowni słonecznej.

Zdobytą wiedzą i doświadczeniem z obszaru odnawialnych źródeł  energii i elektryfikacji transportu z uczestnikami IV Warszawskiego Dnia Energii podzieliła się firma Rawicom. Ma ona na koncie najwięcej w Polsce zrealizowanych montaży szybkich ładowarek. Jest wyłącznym dystrybutorem stacji ładowania kluczowego europejskiego producenta DBT – CEV. W konkursie  wiedzy o energetyce miejskiej firma ta ufundowała nagrodę w postaci klocków Lego City.

Na stoisku Młodzieżowego Domu Kultury Śródmieście, który jest koordynatorem  programu „Warszawska Energia od poznania do EKO- działania dla  warszawskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów zaproszono uczestników do gier i  konkursów z nagrodami.

Liczni uczestnicy imprezy, nauka poprzez zabawę, tryskające fontanny i odpoczynek blisko Wisły oraz słońce  sprawiły ,że kolejna edycja Warszawskiego Dnia Energii należy do udanych.

Na zakończenie IV Warszawskiego Dnia Energii 2017 pojawił się u nas Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Pogratulował eventu i życzył jeszcze lepszej imprezy w przyszłym roku. Plany mamy ambitne i myślimy, że podczas V edycji WDE 2018 będzie jeszcze ciekawiej.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Politechniki Warszawskiej. Organizatorem było Miasto ST. Warszawa, Stołeczna Estrada i fundacja Nasza Energia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 ⁄ 9 =