Jak chronić tereny zielone, jeśli nie słupkami?

Konsultacje z mieszkańcami dotyczące rozjeżdżania trawników rozpoczęły się w czerwcu. Na lipcowych spotkaniach projektu „Szanuj zieleń” warszawiacy wyłonili pomysły. Teraz mieszkańcy mogą ocenić najlepsze propozycje za pomocą internetowej ankiety.
– W stolicy troszczymy się o to, by zieleń zdobiła miejską przestrzeń i była zawsze zadbana. Parki są jednym z ulubionych miejsc warszawiaków, gdzie chodzą na rodzinne spacery czy spotykają się ze znajomymi. Jednak, aby mieszkańcy mogli w pełni korzystać z uroków zielonej przestrzeni, musimy chronić te miejsca przed nielegalnym parkowaniem. Niestety, ciężkie samochody, które są pozostawiane na trawnikach, uszkadzają korzenie drzew i powodują liczne straty w roślinności – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– Słupki i barierki nie są wyłącznym rozwiązaniem tego problemu. Podczas ostatnich konsultacji społecznych poznaliśmy wiele pomysłów na praktyczne zabezpieczenie zielonych terenów stolicy. Ponieważ warszawiacy na co dzień korzystają z tych miejsc, ponownie oddajemy im głos. Teraz mogą wskazać w ankiecie, czy lepsze będą ustawione tabliczki, podniesione krawężniki, czy może uwagi, zawieszone na klamkach samochodów – wylicza.
Podczas spotkań ekspertów z mieszkańcami i przedstawicielami miejskich instytucji, powstało ponad 20 różnych pomysłów; od kampanii edukacyjnych, przez lepsze wykorzystanie istniejących przepisów prawa, aż po fizyczne bariery mające chronić zieleń, np. bale drzew czy płotki podtrzymujące pnącza roślin. Teraz, w ramach kolejnego etapu projektu „Szanuj Zieleń”, przyszedł czas na rozmowy z projektantami i konstruowanie prototypów. Jednak zanim rozpoczną się prace, mieszkańcy mają kolejną szansę na wyrażenie swojego zdania.
Konsultacje prowadzone są za pomocą ankiety elektronicznej, dostępnej tutaj. Znajduje się tam lista propozycji, które można obejrzeć i skomentować. Uwagi będą zbierane do 16 września 2018 r. Dodatkowo, wszyscy, którzy chcą przekazać swoje spostrzeżenia osobiście, mogą przyjść do siedziby Fundacji „Stocznia”, przy pl. Zamkowym 10, otwartej od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00. Organizatorzy będą prowadzili rozmowy do 14 września 2018 r.

Do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprosił ekspertów z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz firmę Cooperativa Studio. Niedługo warszawiacy będą mieli okazję sprawdzić, czy przegłosowane pomysły są praktyczne i spełniają swoją funkcję. Pierwsze projekty pojawią się w mieście, w ramach testu, już za parę tygodni. Ostatnim etapem programu „Szanuj zieleń” będzie wdrożenie nowych rozwiązań w celu ochrony warszawskich trawników, drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 × 14 =