JAK PŁACIMY ZA PARKOWANIE?

Kierowcy coraz chętniej płacą za parkowanie kartą lub przez urządzenie mobilne, a coraz rzadziej gotówką. W 2017 roku łączne wpływy z parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wyniosły 94,9 mln zł i były o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Środki te możemy przeznaczyć na remonty dróg.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego to dziś ok. 30 tys. miejsc postojowych. Do naszych zadań należy nie tylko rozwój i modernizacja SPPN, ale przede wszystkim pobór i kontrola opłat. Zebrane w ten sposób pieniądze są przeznaczanie m.in. na remonty i unowocześnianie infrastruktury drogowej.

Strefa Płatnego Parkowania zmienia się i unowocześnia. Pracujemy m.in. nad wprowadzeniem usługi e-parkowanie, która pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsce postojowe oraz e-kontroli, która usprawni kontrolę opłat za parkowanie i przyczyni się do większej rotacji miejsc postojowych, a co za tym idzie, lepszej ich dostępności dla kierowców.

Kartą i mobilnie

W 2017 roku było 247 dni płatnego postoju w SPPN, a łączne wpływy ze strefy wyniosły 94,9 mln zł. Odkąd w 2015 roku wymieniliśmy parkomaty na urządzenia wyposażone w terminal płatniczy, płatności gotówkowe są powoli zastępowane przez płatności kartą. Coraz częściej kierowcy płacą za parkowanie z pominięciem parkomatu – za pomocą aplikacji mobilnej. Przez cały roku kierowcy zapłacili gotówką w parkomatach 32,6 mln zł – o ponad 12 proc. mniej niż w 2016 roku. Znaczący wzrost odnotowaliśmy z kolei w płatnościach kartą – tu wpływy wyniosły 32,4 mln i były o 23 proc. większe niż rok wcześniej, oraz w płatnościach mobilnych – 14,2 mln zł i ponad 24-proc. wzrost.

Średnia wartość jednego biletu parkingowego wyniosła 5,16 zł, a jednej opłaty mobilnej – 6,35 zł.

Wciąż jednak sporo kierowców nie płaci za parkowanie. Za brak opłaty wystawiliśmy w 2017 roku 351 606 tzw. DOD-ów (Dokumentów Opłaty Dodatkowej), a wysokość zapłaconych z tego tytułu kar wyniosła 13,9 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
20 ⁄ 2 =