Jakiej Warszawy chcemy w 2030 roku?

We wtorek, 11 kwietnia, rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju Warszawy do 2030 roku. Do tej pory, przez ponad rok, odbyło się 200 spotkań i wydarzeń z udziałem mieszkańców, ekspertów, organizacji pozarządowych, których efektem jest projekt tego dokumentu.

Każdy etap prac rozpoczynał się od dyskusji z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi osobami zainteresowanymi rozwojem Warszawy, co było punktem wyjścia do formułowania konkretnych zapisów strategii. Nie było to zbieranie opinii na temat gotowych rozwiązań. Postawiono przed warszawiakami trudne zadanie tworzenia tych rozwiązań od podstaw. Cele postawione przed stolicą w perspektywie 2030 roku skupiają się na człowieku – twórcy i użytkowniku miasta. Udział mieszkańców w dyskusji nad przyszłością Warszawy daje możliwość ukierunkowania rozwoju miasta zgodnie z ich oczekiwaniami i aspiracjami.

– Rok temu spotkaliśmy się, aby zaprezentować wypracowaną z mieszkańcami wizję Warszawy w 2030 roku, którą umieściliśmy w kapsule czasu za zegarem Pałacu Kultury i Nauki. Przez ten czas pracowaliśmy nad celami. Dzisiaj mamy gotowy projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 roku i rozpoczynamy jego konsultacje. Zachęcam mieszkańców do włączenia się w decydowanie o kierunkach rozwoju naszego miasta – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

Ponad 200 spotkań i wydarzeń o strategii

Prace nad strategią rozpoczęły się od wspólnego wypracowywania wizji. Pomysły zbierane były podczas debat, konferencji, konkursów, a także za pośrednictwem ankiet. Później przeprowadzona została diagnoza, która pokazała, jakim wyzwaniom musi sprostać Warszawa, aby stać się miastem opisanym w wizji, ale także jakie potencjały tkwiące w naszym mieście można wykorzystać. Na tym etapie prac były brane pod uwagę m.in. prowadzone regularnie badania opinii mieszkańców. Następnie sformułowane zostały cele strategiczne i operacyjne, których realizacja ma przybliżyć do wizji Warszawy w 2030 roku. Odbyło się ponad 70 otwartych wydarzeń (m.in. warsztaty, spotkania dyskusyjne, debaty, seminaria), w których udział wzięli mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz organizacje różnego typu. Dyskutowano na blisko 20 spotkaniach z gremiami doradczymi. Łącznie, razem z innymi działaniami, było to ponad 200 wydarzeń dotyczących strategii Warszawa2030.

Teraz zbliżamy się do końca prac. Po zakończeniu konsultacji społecznych wszystkie zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane. Posłużą one do ulepszenia projektu strategii. Następnie strategia rozwoju Warszawa2030 zostanie przedłożona do zatwierdzenia Radzie m.st. Warszawy.

Informacje o konsultacjach społecznych

Konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju ruszają 11 kwietnia i potrwają do 15 maja. W ramach konsultacji odbędą się 23 spotkania, podczas których zostanie podjęta dyskusja o przyszłości miasta, jak i nad konkretnymi zapisami projektu strategii. Odbędą się cztery spotkania dedykowane celom strategicznym oraz osiemnaście spotkań dyskusyjnych w każdej dzielnicy, tak aby każdy mógł wybrać dla siebie dogodny termin i miejsce. Dodatkowo, w każdą sobotę od 22 kwietnia do 13 maja zachęcamy mieszkańców do wizyty w mobilnym, plenerowym punkcie konsultacyjnym. Swoje uwagi można zgłaszać również poprzez elektroniczny formularz, a także pisemnie w urzędach dzielnic (urny w Wydziałach Obsługi Mieszkańców). 

Przyjdź na spotkanie. Zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i posłużą do ulepszenia projektu strategii.

  • 11 kwietnia 2017 – Inauguracja konsultacji społecznych (godz.17.30, Centrum Kreatywności Targowa)
  • 18 kwietnia 2017  – Cel 1. Odpowiedzialna wspólnota (godz.17.30, Centrum Kreatywności Targowa)
  • 20 kwietnia 2017 – Cel 2. Wygodna lokalność (godz. 17.30, PKiN, sala Ratuszowa)
  • 27 kwietnia 2017 – Cel 3. Funkcjonalna przestrzeń (godz. 17.30, PKiN, sala Ratuszowa)
  • 15 maja 2017 – Cel 4. Innowacyjne środowisko (godz.17.30, Centrum Kreatywności Targowa)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 × 12 =