Metro na Targówku: Pół roku przed harmonogramem, pracują już strażacy

Budowa zachodniego odcinka II linii metra na Targówek znacząco wyprzedza harmonogram. Na stacjach instalowane są już elementy wystroju. – Rozpoczęliśmy przygotowania do procesu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Na początku tego roku podpisaliśmy porozumienie z Państwową Strażą Pożarną, został utworzony zespół roboczy – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Zgodnie z kontraktem budowa ma zakończyć się w maju 2019 r.

Dzisiaj (17 czerwca) na budowie stacji metra C17 Targówek znajdującej się na wschodnim-północnym odcinku II linii metra odbył się dzień otwarty. – Jesteśmy mniej więcej pół roku przed czasem. Trwają prace wykończeniowe, na peronie pojawił się już granit. Osiągnęliśmy to w ciągu 25 miesięcy od podpisania kontraktu. Wygląda to bardzo imponująco – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Zgodnie z kontraktem roboty budowlane powinny zakończyć się w maju 2019 r. – Z racji tego, że wykonawca przedstawia duże zaawansowanie prac, rozpoczęliśmy przygotowania do procesu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Na początku tego roku podpisaliśmy porozumienie z Państwową Strażą Pożarną, został utworzony zespół roboczy ze strony komendy powiatowej Straży Pożarnej i Metra. Odbywają się sukcesywnie przeglądy wszystkich instalacji, które później będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Jak dodaje, spotkania robocze mają pomóc w uniknięciu ewentualnych problemów w czasie odbiorów zasadniczych.

– Mieszkańcy, którzy żyją obok budowy, mogą zobaczyć w czasie dni otwartych, że nie marnujemy czasu. Tempo jest znakomite, znacznie wyprzedzamy harmonogram. Zobaczymy, co się będzie działo dalej – dynamika na rynku budowlanym jest spora. Mam nadzieję, że to wyprzedzenie harmonogramu będziemy w stanie utrzymać – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Władze miasta nie chcą deklarować, kiedy uda się otworzyć stacje – wpierw muszą one zostać odebrane przez odpowiednie służby. – To bardzo długi proces, szacujemy, że może on zająć ok. pół roku. Dzięki powołanemu zespołowi roboczemu chcemy skrócić maksymalnie czas odbioru tych wszystkich elementów, które będą wpływać na bezpieczeństwo – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Na stacji Targówek zainstalowane są niektóre windy oraz schody ruchome. – Wynika to z tego, że schody ruchome są dużymi elementami i nie ma możliwości ich dostarczenia po zamknięciu otworów technologicznych. Schody są zainstalowane, by nie zajmowały miejsca i zabezpieczone, by nie zostały zabrudzone – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy, firmy Astaldi. Na wykonanie czekają jeszcze schody zwykłe (stałe).

Na posadzkach kładziony jest już szary granit Suer Grey oraz granit Padang Dark, które są sprowadzane z miejscowości Xiamen w Chinach. – Żadna polska czy nawet europejska kopalnia nie jest w stanie w tak krótkim czasie przygotować materiałów, które mogłyby zostać dostarczone w trakcie trwania tej umowy – wyjaśnia Witczyński. Jedna płyta obrobionego granitu ma wymiary 60×60 cm i grubość 4 cm. Z tego trwałego i odpornego materiału zostaną wykonane także schody blokowe oraz ścieżki dotykowe i ostrzegawcze dla niewidomych.

W hali odpraw zawieszane są też pierwsze kasetony akustyczne Vario. Elementy podwieszanego zostały one wykonane z aluminium i polakierowane na jasny szary. Jeden moduł ma wymiary 120×60 cm. W każdym panelu znajdują się okrągłe panele o średnicy 10, 15 lub 20 mm. Ponadto panele wyłożone wełną mineralną o grubości 50 mm, a ich zadaniem jest tłumienie nadmiernego hałasu.

Budowa idzie dobrze też na wolskim odcinku II linii. – W sobotę kolejna tarcza przebiła się do Płockiej. Został nam tylko jeden odcinek. Planowaliśmy zakończyć drążenie w grudniu, więc znacząco wyprzedzimy ten harmonogram – na razie o dwa miesiące – mówi Renata Kaznowska. Jak dodaje, na Woli we wrześniu też najpewniej odbędą się dni otwarte dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
19 + 19 =