Minister Kowalczyk o Programie Czyste Powietrze

2 lipca br. w Ministerstwie Środowiska odbyła się konferencja prasowa ministra Henryka Kowalczyka dotycząca Programu Czyste Powietrze. W jej trakcie minister wyjaśnił nieprawdziwe kwestie, które w ostatnich dniach podnosiły media. Zapewnił on również, że informacje na temat zagrożenia utraty finansowania programu Czyste Powietrze są nieuzasadnione.

Współpraca z Komisją Europejską

Resort środowiska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym.

Odbywają się cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu. Najbliższe spotkanie z przedstawicielami KE będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny za wdrażanie funduszy UE dla Polski, będzie wtedy rozmawiał  m.in. o zasadach inwestowania środków w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej – podkreślił minister Kowalczyk.

Dodatkowo nieuzasadnione są doniesienia medialne, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel – negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami konkretne założenia finansowe – dodał minister

Poprawa efektywności

Program wchodzi aktualnie w kolejne fazy modyfikacji. Resortowi zależy przede wszystkim na zwiększeniu jego efektywności. Dlatego od lipca gminy zostają na zasadzie pilotażu włączone do programu  „Czyste Powietrze”.

Do tej pory zgłosiło się ponad 600 samorządów. Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Wdrożenie pilotażu przyspieszy znacznie prace w ramach programu Czyste Powietrze, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów – dodał minister środowiska.

Gminy zostały włączone w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków. Urzędnicy gminni będą pomagali w wypełnianiu wniosków. Przejmą oni również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty i uzupełnienia.  Trwają prace analityczne nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu.

Ponadto resort środowiska przewiduje szereg uproszczeń we wniosku oraz procedurze jego weryfikacji. Jednym z istotnych będzie domniemanie podpisania umowy przez beneficjenta w momencie składania wniosku. Umowa stanie się wiążąca po decyzji Zarządu WFOŚiGW. Przewidujemy, że do końca roku wpłynie ponad 100 tys. wniosków.

Należy także pamiętać o uldze podatkowej na podstawie której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców. Dokładna liczba osób korzystających z ulgi w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r. po rozliczeniu PIT.

Program Czyste Powietrze w liczbach

Na 28 czerwca liczba złożonych wniosków wynosi prawie 64 tys. na kwotę łączną 1,5 mld zł. Najwięcej wniosków złożono w wojewódzkich funduszach w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Dotychczas podjęto niemal 26 tys. uchwał o udzieleniu finansowania. Z kolei wartość podpisanych umów opiewa łącznie na 300 mln zł.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem – w żadnym z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej czas rozpatrzenia prawidłowo wypełnionego wniosku nie przekroczył 90 dni roboczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 × 11 =