Niech „Pożar” będzie przestrogą

Gaszenie płonącego oleju wodą, zasłanianie przewodów wentylacyjnych czy przeciążanie instalacji elektrycznej może doprowadzić do pożaru. Taki tytuł ma również warszawski film edukacyjny, z którego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowiedzą się jak postępować, aby nie doprowadzić do zagrożenia pożarowego.

– Jestem przekonany, że przykłady różnego rodzaju niebezpiecznych zachowań zobrazowane w filmie „Pożar” dotrą do świadomości młodych warszawiaków. To sytuacje, z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przez nasze lekkomyślne zachowanie może dojść do tragedii. Dzięki „Pożarowi” młodzież będzie bardziej wyczulona na potencjalne niebezpieczeństwa, przed którymi mam nadzieję zdoła uchronić siebie i swoich bliskich – mówi Marek Kujawa, wicedyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

W Warszawie co roku dochdzi do ponad 4000 pożarów, a blisko 1/3 z nich wybucha w domach i mieszkaniach. Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby stosowano się do podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jakich? O tym uczniowie warszawskich szkół podstawowych z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych dowiedzą się z filmu „Pożar”.

Produkcja powstała, aby uświadomić uczniom, jak unikać zagrożeń oraz jak właściwie zachować się w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru. W filmie zaprezentowano kilka przykładowych sytuacji, z którymi na co dzień stykamy się w domu – gotując, sprzątając czy używając kominka. Film zrealizował stołeczny ratusz we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Film edukacyjny „Pożar” wraz z ramowym scenariuszem lekcji zostanie nieodpłatnie przekazany do stołecznych szkół, gdzie posłuży nauczycielom i wychowawcom do przeprowadzania zajęć o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym. Przywiązując szczególną wagę do lekcji związanych z bezpieczeństwem i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli placówek oświatowych Warszawa od 2010 roku realizuje kolejne filmy edukacyjne z serii „Nie warto ryzykować!”. Do tej pory powstały produkcje: „Cyberprzemoc”, „Kradzież”, „Ryzykowny napój”, „Kibic”, „Przemoc w szkole”, „Jazda samochodem”, „Nad wodą”, „Wtargnięcie napastnika do szkoły”, „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”, „Dopalacze, narkotyki” oraz „Pożar”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 3 =