„Ogrody Tymczasowe”

13 maja br. w Ambasadzie Niemiec w Warszawie otwarto „Ogród Tymczasowy” w ramach akcji „Zielone miasto”.  W uroczystości udział wziął Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Co ważne odnotowania, prezydent Olszewski, do Ambasady przyjechał na rowerze.

„Coraz więcej ludzi – czy to w Niemczech, czy w Polsce – żyje dzisiaj w mieście. Ale nawet mieszkających w miastach, nie chcemy rezygnować z życia wśród zieleni. Zieleń nie powstaje jednak sama z siebie. Ludzie wnoszą ją na powrót do miast: władze miast – a we wzorcowy sposób Warszawa – rozumieją znaczenie publicznych zieleńców i parków. Mieszkańcy sami biorą dzisiaj w swoje ręce kształtowanie otaczającej ich przestrzeni życiowej. Balkony stają się ogrodami krajobrazowymi, prawdziwy boom przeżywają ogródki działkowe. Ludzie skupiają się i zakładają wspólnotowe ogrody, za które przejmują kolektywną odpowiedzialność.

 

W ten sposób zmienia się oblicze naszych miast. To , co 50 [pięćdziesiąt] lat temu zapoczątkowało moralny apel o ekologiczną odpowiedzialność, staje się coraz bardziej stylem życia nowoczesnego mieszkańca miasta, Który chce współkształtować przestrzeń publiczną. Warszawa idzie pod tym względem z duchem czasu.

 

Pod hasłem „Zielone miasto“ chcemy zatem – Ambasada Niemiec oraz Goethe Institut – w jubileuszowym roku polsko-niemieckim stworzyć przestrzeń dla realizacji najróżniejszych modeli i założeń; w ramach fachowych dyskursów będą się spotykać urbaniści. Historycy zajmą się bieżącym wykorzystaniem starych zespołów parkowych.

Architekci krajobrazu stworzą stylowe tymczasowe ogrody. Mieszkańcy założą ogrody użytkowe. W ten sposób powstaną miejsca kreatywnego współdziałania oraz otwartej wymiany, miejsca, gdzie toczy się miejskie życie 21.[dwudziestego pierwszego] wieku, fora nowej kultury miejskiej, które czerpią z tradycji, by stworzyć przyszłość. Możemy przy tym mówić o „Nowej Kulturze Ogrodów“. Kultura ogrodów nie jest dla nas niczym staroświeckim, lecz koniecznością naszych czasów. Sięgamy do tego, co było, by stworzyć zielone przestrzenie dla naszych czasów.

 

Ważny jest także społeczny aspekt zielonego miasta. Tereny zielone są miejscami spotkań ludzi z bardzo różnych środowisk. Zieleń buduje wspólnotę. Wspólnie zagospodarowane tereny zielone przeciwstawiają się zaniedbaniu i stygmatyzacji dzielnic.

Dlaczego drzewa? Dlaczego zieleń? Miejskie tereny zielone oraz drzewa – filtrują pył, ograniczają temperatury ekstremalne i pochłaniają CO2[ceo dwa]. Lecz takže zmniejszają hałas, są miejscem życia wielu zwierząt i roślin oraz tworzą przestrzeń do odpoczynku.

 

Zieleń jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia. Gdzie można lepiej odpocząć po długim dniu pracy pełnym stresu i pośpiechu niż wśród zieleni? Kto przebywa często wśród zieleni, ten jest według sondaży zdrowszy. Gdy tak patrzę tutaj na Państwa twarze, Drodzy sąsiedzi z zielonej Ulicy Jazdów. To mogę tylko powiedzieć, ze to jest prawda! Nie tylko tutaj zresztą widać, że Warszawa jest zielonym miastem, które staje się coraz bardziej zielone. Cieszę się, że mogę otworzyć dzisiaj Tymczasowy Ogród. Stanie się on zapewne punktem wyjściowym dla kolejnych niemiecko-polskich projektów ogrodniczych. Pewnie jestem ,że te roślinki tak jak niemiecko-polskie stosunki dalej sie rozwiną. Musimy dbać o nie tak, by mogły rosnąć. Tak samo musimy dbać o stosunki niemiecko-polskie, aby mogły one w przyszłości dalej rozwijać się i kwitnąć

Pracujmy nad tym wszyscy.”

Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 − 8 =