Oko Straży Miejskiej pilnuje parkowania na pl. 5 Rogów

Na placu Pięciu Rogów stołeczna Straż Miejska ustawiła maszt z kamerami. W magiczny sposób rozwiązał on problem nielegalnie parkujących aut na strefie wyłączonej z ruchu. Sam plac u zbiegu Brackiej, Kruczej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgody czeka przebudowa, dzięki której dominujący liczbowo piesi zyskają więcej przestrzeni.
Plac Pięciu Rogów rozcina deptak na Chmielnej na dwie części. Piesi muszą zbaczać do pasów, które jednak nie znajdują się w osi deptaka. Ten kameralny plac – podobnie jak wiele innych takich przestrzeni w Warszawie – jest podporządkowany funkcji komunikacyjnej. Na środku znajduje się wydzielona strefa ruchu, która do niedawna służyła jako nielegalny parking.

To się jednak zmieniło: na środku stoi maszt z kamerami i dużym logo Straży Miejskiej. Jak wyjaśnia jednostka, to element systemu monitoringu mobilnego, który został przekazany do testowania w lipcu zeszłego roku. – Operatorzy kamer zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób obecnych w zasięgu kamery. Monitorują między innymi na wszelkie zdarzenia o charakterze przestępczym lub chuligańskim, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niszczenie mienia czy też na kierujących nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego. Nowoczesny system połączony jest z Centralnym Stanowiskiem Kierowania, skąd informacje o ujawnionych nieprawidłowościach są kierowane bezpośrednio do patroli straży miejskiej. Takie działania skracają czas reakcji strażników, skróci się też czas przekazywania informacji do innych służb – wyjaśnia biuro prasowe Straży Miejskiej.

Jak zapewnia Straż, nieprawidłowo zaparkowane samochody nie były głównym celem ustawienia monitoringu. Obszar ten jest tłumnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy i turystów, a także chętnie odwiedzany pasaż handlowy. Efekty nowego systemu są zadowalające – przede wszystkim znacząco zmalała liczba zdarzeń. – Od 1 sierpnia 2018 r. do 21 lutego 2019 r. strażnicy miejscy odnotowali we wspomnianym rejonie 57 zdarzeń. W trakcie interwencji 2 kierujących ukarano mandatami karnymi, w 6 przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w kolejnych 6 – wydano dyspozycje usunięcia pojazdów, wszczęto 1 procedurę zmierzającą do ukarania sprawcy pod jego nieobecność – podaje Straż Miejska. Można jednak odnieść wrażenie, że system pełni w dużej mierze funkcję prewencyjną.

– Na bieżąco są analizowane negatywne zdarzenia w innych miejscach Warszawy. Tam gdzie do takich zdarzeń dochodzi zbyt często, lokalizowany będzie ten nowoczesny system monitoringu mobilnego – podaje Straż Miejska. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
20 ⁄ 4 =