PGNiG dostarczy gaz do 110 autobusów MZA za 185 mln zł

Konsorcjum PGNiG Obrót Detaliczny i Gaz Sp. z.o.o. oraz Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na dostawę w ciągu 10 lat ponad 54 mln m³ sprężonego gazu ziemnego.
Wartość całego wolumenu dostaw może osiągnąć kwotę 185 mln zł netto. Ponadto, zgodnie z umową podpisaną 19 czerwca 2018 r., konsorcjum wybuduje w stolicy nowoczesną infrastrukturę do tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym (CNG).
– To pierwsza tak duża umowa, która pozwoli MZA w Warszawie na zakup sprężonego gazu ziemnego do 110 nowych autobusów, to również potwierdzenie skuteczności PGNIG – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Jako spółka dostarczymy nie tylko rekordowo dużą ilość paliwa, ale wybudujemy także najnowocześniejsza w Polsce stacje tankowania CNG – dodał.- W ubiegłym roku na rozbudowę floty autobusów zasilanych gazem CNG zdecydowały się Tarnów, Tychy, Rzeszów i Sanok. Teraz do tego grona dołączy Warszawa, która ma szanse stać się niekwestionowanym liderem w tym segmencie – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Pojazdy zasilane paliwem gazowym to bardzo dobre uzupełnienie dla floty napędzanej energią elektryczną. Ich wspólne wykorzystanie pozwoli na szybsze osiągniecie celów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych – dodał.

– To kolejna duża inwestycja Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Wymieniając tabor autobusowy, zgodnie ze strategią m.st. Warszawy, stawiamy na aspekt ekologiczny. Oprócz autobusów elektrycznych staramy się także dywersyfikować źródła zasilania, stąd inwestycja w sprawdzoną i niskoemisyjną technologię opartą o gaz CNG – powiedział Jan Kuźmiński, prezes MZA w Warszawie.

– Nowa stacja tankowania CNG powstanie w zajezdni przy ul. Kleszczowej. Będzie mieć 6 dystrybutorów szybkiego tankowania o wydajności zapewniającej możliwość napełniania także autobusów przegubowych. Tym samym będzie to największa i najnowocześniejsza stacja tankowania sprężonego gazu w Polsce – dodał.

Uruchomienie stacji tankowania CNG zaplanowano na 15 marca 2019 roku. W początkowym okresie będzie to stacja wewnętrzna MZA. Niewykluczone jednak, że później zostanie udostępniona również innym podmiotom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *