Place w placu. Weekend otwarcia festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

Tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE rozpocznie się bezpośrednio w przestrzeni placu Defilad. Podczas weekendu otwarcia, 16 i 17 września, zostanie zaprezentowana wielkoprzestrzenna grafika „Place w placu”.

„Place w placu” przedstawi obszar przyszłego placu Centralnego i dla porównania zobrazuje także inne znane place publiczne z różnych części świata. Zostaną one odwzorowane w formie kolorowych linii, w skali 1:1 i naniesione na rysunek przyszłego placu Centralnego. Grafika posłuży jako tło bogatego programu wydarzeń festiwalowych. Dzięki temu mieszkańcy stolicy będą mogli uświadomić sobie skalę przestrzeni planowanego placu Centralnego, który będzie stanowił jedynie wycinek dzisiejszego placu Defilad, a także zapoznać się z wyzwaniami, jakie wiążą się z inwestycjami i planowaniem przestrzeni publicznych we współczesnych miastach. Kuratorzy festiwalu wybrali place, które w rzeczywistej skali mieszczą się na docelowym obszarze placu Centralnego: Place des Vosges z Paryża, Trafalgar Square z Londynu, Piazza del Campo ze Sieny, Times Square z Nowego Jorku oraz Rynek Starego Miasta z Warszawy. Każdy z nich łączy z planowanym placem inny aspekt funkcjonalny lub przestrzenny, istotny dla debaty o społecznej roli tego miejsca, która jest przedmiotem 9. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Na placu staną tymczasowe obiekty architektoniczne: „Stanowisko plac Defilad” oraz lustrzane „Studio Przybysza”. Artyści zaproszą warszawiaków do otwartego dialogu, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą uczestników festiwalu w złożoną problematykę urbanistyczno-społeczną miejsca. Każdy będzie mógł nagrać swój osobisty komentarz dotyczący placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości. Wypowiedzi zapisane przez „Wideomat” będą prezentowane w październiku i listopadzie na wystawie głównej festiwalu.

W weekendowe wieczory plac Defilad przeobrazi się w scenę teatralnego spektaklu „Piłkarze” przygotowanego przez TR Warszawa. W kolejnych dniach tygodnia warszawiacy będą mogli wziąć udział w cyklu spacerów varsavianistycznych oraz lekcjach terenowych. Wszystkie wrześniowe wydarzenia festiwalowe odbędą się na placu Defilad – otwartym i przyjaznym dla pieszych. Funkcjonujący tu dzisiaj dworzec autobusowy zostanie tymczasowo przeniesiony na sąsiednią działkę.

Program

Zdjęcie: wizualizacja wielkoprzestrzennej interwencji plastycznej na Placu Defilad w Warszawie w terminie 16.09-8.10.2017 w ramach festiwalu Warszawa w Budowie. Projekt wizualizacji: BudCud.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *