PONAD 200 ZATRZYMANYCH CIĘŻARÓWEK. BILANS STYCZNIA

Kontrolujemy ciężarówki poruszające się po Warszawie. Za nami pracowity styczeń. Do kontroli zatrzymaliśmy ponad 200 pojazdów, wydaliśmy 70 decyzji nakładających kary. Niektóre ciężarówki były tak przeładowane, że konieczny był rozładunek towaru na drodze.

W styczniu do listy miejsc, w których prowadzimy kontrole dołączyły Odolany. Ze względu na bliskość przedsiębiorstw wykorzystujących transport ciężarowych oraz licznych budów, to rejon szczególnie narażony na ruch pojazdów ponadnormatywnych.

Działamy prewencyjnie. W pierwszym miesiącu nowego roku zatrzymaliśmy do kontroli 233 ciężarówki. Większość z nich nie przewoziła żadnego ładunku, sprawdzaliśmy więc, czy spełniają pozostałe kryteria. Wśród szczegółowo skontrolowanych pojazdów przewożących ładunek, 14 ciężarówek mieściło się w założonych normach – masy, nacisku osi i wymiarów, a 9 ich nie spełniało.

Łącznie w styczniu wszczęliśmy 25 postępowań i wydaliśmy 70 decyzji nakładających kary. Wśród odnotowywanych przez nas przekroczeń są te dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz nacisku na jedną oś. Kary wynoszą tutaj – w zależności od skali przekroczenia – 500 zł, 2 tys. zł lub nawet 15 tys. zł. Przewoźnicy karani są także za brak stosownych zezwoleń. Tutaj kary to 1,5 tys. i 5 tys. zł (w zależności od kategorii zezwolenia).

Bilans roku

W 2017 roku przeprowadziliśmy 932 kontrole. W tym czasie wydaliśmy 246 decyzji administracyjnych nakładających kary, na łączną kwotę 1,6 mln zł. Pomimo złożonej procedury administracyjnej, wpływy z kar na koniec 2017 roku wyniosły ponad 650 tys. zł. Te pieniądze przeznaczamy m.in. na remonty dróg zniszczonych przez przeciążone pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *