Ponad 50 skontrolowanych warsztatów. W co trzecim strażnicy miejscy ujawnili nieprawidłowości…

Selektywna zbiórka odpadów… często tylko w deklaracji, o ile w ogóle taki dokument został złożony. Średnio w co trzecim skontrolowanym warsztacie strażnicy stwierdzili nieprawidłowości. Kontrole przeprowadzono już u ponad pięćdziesięciu przedsiębiorców prowadzących warsztaty samochodowe i na tym nie koniec. 

Segregacja odpadów zgodnie ze złożoną deklaracją, zgodność zawartości pojemników z zadeklarowanym rodzajem odpadów w nich gromadzonych, obecność pojemników i prawidłowość ich oznaczenia, posiadanie umów na wywóz nieczystości płynnych – na to przede wszystkim zwracają uwagę strażnicy miejscy podczas prowadzonych kontroli warsztatów samochodowych.

 PODSTAWOWY ZAKRES KONTROLI

zgodność sposobu segregacji odpadów ze złożoną deklaracją,

czy zawartość pojemników odpowiada rodzajowi odpadów, jakie powinny być w nim gromadzone,

rodzaj pojemników operatora, w które wyposażona jest nieruchomość,

prawidłowość oznaczenia pojemników – nazwa firmy odbierającej odpady komunalne, czip RFID, odpowiedni kolor lub widoczny napis określający rodzaj gromadzonych odpadów komunalnych,

w przypadku wyposażenia nieruchomości w dodatkowe pojemniki, sprawdzenie czy odpady w nich gromadzone są wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej,

wyposażenie nieruchomości w inne pojemniki do gromadzenia odpadów niż operatora obsługującego daną nieruchomość,

ewidencja odpadów innych niż komunalne,

rodzaje odpadów dla których prowadzona jest ich ewidencja,

prawidłowość gospodarowania odpadami ciekłymi – podpisana umowa na wywóz nieczystości płynnych oraz dowody opłaty za wykonaną usługę opróżnienia szamba.

 – Okazuje się, że część warsztatów nie wywiązuje się z podstawowych obowiązków związanych z selektywną zbiórką odpadów i ich prawidłowym pozbywaniem się. Odnotowaliśmy przypadki kiedy odpady komunalne były zbierane w jednym pojemniku razem z odpadami powstałymi w trakcie napraw samochodów jak np. opakowaniami po olejach, czy innych substancjach, a nawet zużytymi podzespołami. Odpady inne niż komunalne, muszą być gromadzone oddzielnie – a tego obowiązku nie przestrzega lub nawet nie wie o nim wiele osób odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami w warsztatach – mówi Anna Krzeczkowska Kierownik Referatu ds. Kontroli Środowiska Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Zgodnie z przepisami, właściciele warsztatów zobowiązani są podpisać umowy z firmami zajmującymi się odbiorem i utylizacją odpadów. Powinni również prowadzić Karty Ewidencji Odpadów i Karty Przekazania Odpadów, w których odnotowane są m. in. rodzaje i ilości odpadów, a także dane dotyczące firmy, która odebrała je do utylizacji.

Nie tylko egzekwujemy przepisy, ale przede wszystkim uczymy i instruujemy. Kontrole, które prowadzimy są często pierwszą, dla pracowników warsztatów, informacją jak powinna wyglądać właściwa gospodarka odpadami. Wskazujemy jak postępować zgodnie z przepisami, podpowiadamy jak postępować z odpadami, jakie dokumenty koniecznie musi posiadać w tym zakresie warsztat – podkreśla Anna Krzeczkowska Kierownik Referatu ds. Kontroli.

   PRAWO

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r., poz. 21)

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U z 2013 r., poz. 1232 j.t.)

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (Dz.U. z 2016 r., poz. 250)

Uchwała Rady m. st. Warszawy z dnia 9 lipca 2015 roku NR XIV/292/2015 w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy,

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. z 2014 r., poz. 1973),

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r., poz. 1923)stan prawny w dn. 30.05.2016 r.

Z każdej kontroli sporządzany jest protokół, który jest przekazywany do Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie m.st. Warszawy. Właściciele warsztatów, w których ujawniane są uchybienia zostają zobligowani do usunięcia wskazanych nieprawidłowości oraz informowani o terminie ponownej kontroli. Dotychczas, w 16 przypadkach kontrole zakończyły się nałożeniem grzywny, zaś w 7 kolejnych zastosowaniem środków oddziaływania wychowawczego.

– Mimo stwierdzanych nieprawidłowości, warto jednak zwrócić uwagę, że są warsztaty, których pracownicy w sposób odpowiedzialny gospodarują odpadami, a co za tym idzie dbają o środowisko naturalne. W tych warsztatach zbiórka odpadów odbywa się zgodnie z wymogami, zachowana jest czystość asortymentowa, a na terenie nieruchomości są ustawione pojemniki lub punkty odpowiednio oznaczone kodami określonymi przez ustawodawcę  – podkreśla Anna Krzeczkowska.

Strażnicy w trakcie prowadzonych kontroli zwracają również uwagę pracownikom i właścicielom warsztatów, że zabronione jest spalanie przepracowanego oleju.

– Niestety, wielu właścicieli warsztatów nie ma świadomości, że oleje odpadowe i odpady ciekłych paliw ujęte są w grupie odpadów niebezpiecznych i ich termiczne przekształcanie poza spalarniami jest wykroczeniem. W tym zakresie zintensyfikujemy kontrole w czasie najbliższego sezonu grzewczego  – mówi Anna Krzeczkowska.

Kontrole warsztatów są prowadzone przez strażników na podstawie własnych obserwacji i typowań, jak też i zgłoszeń wpływających od mieszkańców. Sukcesywnie działaniami kontrolnymi będą obejmowane kolejne punkty.

 

Źródło: Referat Prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 + 23 =