Porządkowe centrum dowodzenia ZOM

To tu zapadają decyzje o wyjeździe posypywarek, sprzątaniu ulic po kolizjach czy manifestacjach – Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta działa przez całą dobę, czuwając nad czystością stolicy.

– Tegoroczna zima jest jedną z najbardziej intensywnych w ostatnich kilku latach. Warunki atmosferyczne wymagają zdecydowanych działań, dlatego tak ważne – w kontekście porządku i bezpieczeństwa – jest stworzone w Zarządzie Oczyszczania Miasta Centrum Dowodzenia. To serce ZOM-u – tu podejmujemy decyzje o wyjeździe posypywarek, sprzątaniu ulic po kolizjach czy manifestacjach – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Całą dobę w gotowości

Bezpieczne funkcjonowanie tak dużego miasta, jakim jest Warszawa, wymaga całodobowej czujności i pracy miejskich służb – w tym również służb oczyszczania miasta. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdy pogoda zmienia się bardzo dynamicznie i łatwo o gołoledź.

To właśnie w takich sytuacjach w Centrum Dowodzenia podejmuje się decyzje o wyjeździe posypywarek czy wysyłaniu ekip odśnieżających na chodniki i przystanki Warszawskiego Transportu Publicznego. 

Podczas sezonu zimowego szczególną uwagę zwraca się na pogodę – w Centrum Dowodzenia ZOM całodobowo monitorowane są prognozy. Spływają tu również dane ze stacji meteorologicznych – w Warszawie jest ich 18. Podają nam dane m.in. o wilgotności powietrza, temperaturze i opadach. Do Centrum Dowodzenia docierają też bezpośrednie informacje od kontrolerów ZOM, którzy przez całą dobę sprawdzają w terenie stan ulic.

Dzięki analizie zebranych informacji można zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Można też zdecydować o liczbie pojazdów, które powinny wyjechać na ulice. 

Opady śniegu nie zawsze oznaczają konieczność działania na wszystkich ulicach – niekiedy wskazane jest posypywanie jedynie mostów, wiaduktów i stromych ulic, gdzie ryzyko powstawania gołoledzi jest większe.

Informacje z całego miasta

Praca Centrum Dowodzenia ZOM jest intensywna nie tylko zimą. Przez cały rok całodobowo monitorowany jest stan czystości infrastruktury miejskiej. Do Centrum spływają informacje o nagłym zaśmieceniu jezdni czy przystanków. Takie zgłoszenia wpływają od kontrolerów ZOM, a także innych służb – Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Na sygnał z ZOM-u do działań wyjeżdża Pogotowie Porządkowe, które usuwa np. pozostałości po kolizjach czy wycieki olejów i paliw.

Kontrola w czasie rzeczywistym

W Centrum Dowodzenia ZOM sprawdza się również jak przebiegają właśnie prowadzone prace. Pługi i posypywarki, a także zamiatarki i zmywarki wyposażone są w system GPS. 

Dzięki temu w czasie rzeczywistym można obserwować, gdzie są pojazdy, z jaką prędkością się poruszają i czy zraszają jezdnię lub odgarniają śnieg. Te informacje – wraz z danymi od kontrolerów ZOM obecnych na miejscu prac – pozwalają na bieżąco kontrolować jakość sprzątania Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
19 − 19 =