P+R Warszawa Jeziorki

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na projekt i budowę parkingu „Parkuj i jedź” przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki. Wykonawca ma  540 dni na realizację inwestycji. 

W piątek, 10 lipca, została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie parkingu przesiadkowego „Parkuj i jedź” przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii radomskiej, w sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej. 

Zadaniem zwycięzcy przetargu jest zaprojektowanie i wybudowanie jednopoziomowego parkingu przesiadkowego na nie mniej niż 138 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami oraz nie mniej niż 40 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zostanie także zamontowane stanowisko do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.

Wykonawca zaprojektuje też układ paneli fotowoltaicznych oraz zaproponuje możliwości wykorzystania innych ekologicznych rozwiązań, takich jak ogrzewanie wody poprzez panele słoneczne, pompy ciepła i gruntowe wymienniki ciepła. 

P+R Warszawa Jeziorki będzie dogodnym miejscem do przesiadek do pociągów i autobusów dla mieszkańców części Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli.

Wykonawca na wykonanie projektu i budowę ma 540 dni, licząc od dnia podpisania umowy. Umowa opiewa na kwotę ok. 5,9 mln zł. Parking P+R Warszawa Jeziorki otrzymał dofinansowania z funduszy europejskich w wysokości  3,5 mln zł w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i jedź”.

W Warszawie można korzystać z 16 parkingów „Parkuj i jedź”. Najnowszy – P+R Młociny IV został otwarty w lipcu 2018 r. Obecnie trwają prace nad budową 17. parkingu – na Białołęce, przy stacji kolejowej Warszawa Żerań. 

Parkingi P+R codziennie umożliwiają przesiadkę do Warszawskiego Transportu Publicznego ponad 4,3 tys. kierowcom samochodów oraz ponad 670 rowerzystom. Bezpłatnie mogą z nich  korzystać osoby posiadające ważne bilety ZTM – krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe, weekendowe) oraz długookresowe (30- i 90-dniowe).

Dzięki parkingom „Parkuj i jedź” do centrum Warszawy wjeżdża mniej samochodów, a kierowcy dojeżdżający z okolicznych miejscowości nie muszą martwić się, gdzie zaparkować auto. Mniej zużytego paliwa to mniej spalin i lepsza jakość powietrza w stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 ⁄ 7 =