Remont praskich kamienic

Kamienica z lat trzydziestych ubiegłego wieku jest jedną z dwóch stojących przy ul. Kamionkowskiej, które przechodzą remont w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Postęp prac oglądała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

–  Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy. Zawierają się w nim między innymi remonty oraz polepszenie stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic, ale przede wszystkim to poprawa warunków życia mieszkańców tej części miasta. Do 2022 roku przeznaczymy na ten cel 1,4 mld zł – mówi Hanna Gronkieiwcz-Waltz.

Budynki przy ulicy Kamionkowskiej 31 i 39, w których znajdują się 153 lokale, zostały wyznaczone do remontu jako jedne z pierwszych na Pradze–Południe. Wizytowana kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39, w której mieszka 16 rodzin, remontowana jest sukcesywnie; otrzymała już centralne ogrzewanie i instalację gazową. Obecnie została wykonana m.in. izolacja pionowa ścian fundamentowych i fundamentów, wymieniono pokrycie dachu, ocieplono ściany zewnętrzne i strop, wymieniono instalację elektryczną w części wspólnej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Dom czeka jeszcze położenie tynków, pomalowanie klatek schodowych oraz rewitalizacja podwórka. Cały remont był przeprowadzany bez konieczności wyprowadzki lokatorów. Zakończenie prac planowane jest w październiku 2016 r.

Podobny zakres prac jest realizowany w drugim budynku przy ul. Kamionkowskiej 31 z 1966 r.

Co zyskają wyremontowane domy?

Zakres prac w budynkach przeznaczonych do remontu w ramach ZPR jest różna. Ogółem prace będą wykonywane w 164 budynkach mieszkalnych i mieszkalno-użytkowych. Na Pradze–Południe w 27 budynkach, Pradze-Północ w 90, Targówku – w 47. Prace obejmą: dachy, stropy, elewacje z ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów, izolacje przeciwwodne, wymianę lub remont stolarki okiennej i drzwiowej, balkony, klatki schodowe, instalacje wodno-kanalizacyjne. Węzły sanitarne i łazienki zostaną wykonane w mieszkaniach, które ich nie miały. W kamienicach, do których nie będzie można doprowadzić sieci miejskiej, zostaną zastosowane odnawialne źródła energii.

Centralne dla prażan

Pierwszy etap programu podłączania lokali mieszkalnych do centralnego ogrzewania rozpoczął się w 2010 roku. Przez sześć lat, w trzech dzielnicach objętych obecnie Zintegrowanym Programem Rewitalizacji – na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku – podłączono do centralnego ogrzewania i ciepłej wody ponad 2000 lokali w budynkach znajdujących się w zasobach Miasta Stołecznego Warszawy.

Zanim sieciowe ciepło rozgrzeje prawobrzeżne domy, każdy z budynków musi zostać wyposażony w węzeł ciepłowniczy i instalację, a lokale – w grzejniki. Sam budynek musi zostać także podłączony do sieci. Program podłączeń przygotowany i realizowany jest we współpracy ze spółką Veolia Energia Warszawa S.A., do której należy miejska sieć ciepłownicza. Do sieci mogą zostać podłączone także budynki prywatne czy wspólnot mieszkaniowych.

dsc_0179

Na zdjęciach remontowana kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 13 =