Renault Samsung Motors prezentuje nowy model SM3 Z.E.

W Europie odpowiednik tego samochodu – Renault Fluence Z.E. – został już niemal zapomniany. Tymczasem Renault Samsung Motors prezentuje nowy model SM3 Z.E. z zasięgiem większym o ponad 50% w stosunku do dotychczasowej wersji.

Auto miało swoją premierę dziś w Seulu podczas targów Daegu International Future Auto Expo. Zasięg SM3 Z.E. wzrósł o 57%. To efekt kontynuacji przez Grupę Renault procesu modernizacji oferty pojazdów elektrycznych. Grupa Renault posiada najbardziej kompleksową gamę pojazdów elektrycznych na rynku.

Modernizacja zespołów napędowych i wydłużenie zasięgu aut elektrycznych jest wymuszana przez oczekiwania klientów. Z drugiej strony po latach doświadczeń koncern zdobył wiele doświadczeń i jest w stanie opracować wydajniejsze baterie, silniki oraz systemy zarządzania energią. Zresztą pozycja lidera na europejskim rynku aut elektrycznych nie wzięła się znikąd.

Dziś, cztery lata po zaprezentowaniu modelu SM3 Z.E., pokazano najnowszą generację tego samochodu z wydłużonym o 57% zasięgiem na pełnym naładowaniu akumulatorów. „Jesteśmy na etapie wprowadzania drugiej generacji naszych pojazdów elektrycznych. Zgodnie z planem Drive the Future proces ten umożliwi Grupie Renault wzmocnienie zasięgu geograficznego i segmentowego oraz przyczyni się do rozwoju na rynku pojazdów elektrycznych” – stwierdził Gilles Normand, wiceprezes odpowiedzialny za pojazdy elektryczne w Renault.

Zasięg SM3 Z.E. – zgodnie z koreańskimi normami homologacyjnymi – wynosi obecnie 213 km. Moc baterii została zwiększona do 36 kWh i to bez wzrostu ich masy. Średni dystans pokonywany w Korei w ciągu dnia, to jedynie 40 km (dane za rok 2016), co oznacza, że wystarczyłoby ładować SM3 Z.E. raptem raz na pięć dni. Takie wyliczenia przedstawił w swoim raporcie Koreański Urząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (Korean Transportation Safety Authority – KOTSA).

Zwiększony do realnych 213 km zasięg SM3 Z.E. powinien skutkować większym zainteresowaniem klientów, i to nie tylko detalicznych, ale i flotowych. I rzeczywiście – 1.200 samochodów zostało zakupionych w kwietniu ubiegłego roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Korei Południowej. SM3 Z.E. jest również popularny jako elektryczna taksówka w Seulu, Daegu i na wyspie Jeju.

źródło: Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Renault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
38 ⁄ 19 =