Rewitalizacja Pragi. Będzie koncepcja ul. Środkowej i Strzeleckiej

We wtorek, 30 maja, stołeczny ratusz ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Ulice Nowej Pragi” na koncepcję zagospodarowania ulicy Środkowej i Strzeleckiej.

W ramach  Zintegrowanego Programu Rewitalizacji chcemy wprowadzić nową jakość przestrzeni publicznej na Pradze-Północ. Metamorfozę przejdzie zwłaszcza ulica Środkowa, którą chcemy zamienić w woonerf, czyli przestrzeń łączącą funkcje deptaku, ulicy, parkingu i miejsca spotkań –  mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Miasto ogłosiło właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji zagospodarowania ul. Środkowej i Strzeleckiej wraz z sąsiadującymi przestrzeniami publicznymi. Ruch na tych ulicach zostanie uspokojony, staną się one bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Regulamin znajduje się na stronie:www.architektura.um.warszawa.pl/ulicenowejpragi

W procesie zmiany lokalnych przestrzeni publicznych bardzo ważna jest współpraca z mieszkańcami. Trwają właśnie konsultacje społeczne, podczas których rozmawiamy o tym, co warto zachować, a co należy zmienić w funkcjonowaniu tych ulic. Opinie są zbierane w punktach konsultacyjnych, a 12 czerwca zaplanowano warsztat konsultacyjny.  Raport z konsultacji zostanie przekazany projektantom startującym w konkursie.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 19 czerwca br.

Nadesłane prace oceni sąd konkursowy. Zdobywca I nagrody otrzyma 60 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, II nagrody – 30 tys. zł,  a III – 15 tys. złotych.

Ostateczne wyniki konkursu poznamy we wrześniu tego roku.

Realizujemy program rewitalizacji

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł.

Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było na przykład w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie się mieścić w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe organizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 ⁄ 1 =