Straż Miejska m.st. Warszawy odda hołd Walczącej Warszawie

Kwiaty składane w miejscach pamięci, kompania reprezentacyjna, poczty sztandarowe, honorowe posterunki – Straż Miejska m.st. Warszawy pamięta o Walczącej Warszawie i jej Bohaterach. Funkcjonariusze wezmą udział w powstańczych uroczystościach organizowanych na terenie stolicy.

Stołeczna straż miejska od lat wspiera środowisko kombatantów, włączając się w przebieg uroczystości upamiętniających powstańczy zryw i jego Bohaterów. Jak co roku warszawscy strażnicy wezmą udział w uroczystościach organizowanych na terenie miasta, będą również dbać o bezpieczeństwo ich uczestników.

Bieg Powstania Warszawskiego

Osiemnastu funkcjonariuszy warszawskiej straży miejskiej weźmie udział w sobotnim Biegu Powstania Warszawskiego. Jak zgodnie podkreślają strażnicy – kolejność na mecie nie ma dla nich znaczenia, najważniejsza jest możliwość oddania hołdu Bohaterom w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Złożenie wieńców w blisko 400 miejscach pamięci

W noc poprzedzającą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego funkcjonariusze stołecznej straży miejskiej wspólnie z harcerzami w niemal 400 miejscach pamięci złożą wiązanki i zapalą znicze. Jest to już stały element działań strażników związany z organizowanymi obchodami.

Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego

Szczególnym miejscem pamięci dla warszawskich strażników miejskich jest Kopiec Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 21.00 odbędą się uroczystości, w trakcie których straż miejska wystawi kompanię reprezentacyjną, poczet sztandarowy i honorowe posterunki. Jak co roku na Kopcu zapłonie Ogień Pamięci, który Sztafeta Pokoleń przyniesie z Grobu Nieznanego Żołnierza. Ogień przez 63 dni będzie podtrzymywany przez funkcjonariuszy straży miejskiej.

Ponadto strażnicy miejscy wezmą udział m. in. w uroczystościach przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, w uroczystym Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego, jak również podczas uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący 1944”. Ponadto będą obecni w trakcie uroczystościach na placu Piłsudskiego podczas zmiany posterunku honorowego i składania wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku „Gloria Victis”, a 5 sierpnia oddadzą hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Ofiar Rzezi Woli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *