Tysiące pielgrzymów w Warszawie

 Jutro do Warszawy przyjadą pielgrzymi z całego świata, Będą uczestniczyć w wydarzeniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Gospodarzami wydarzenia są Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska wspierane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Pielgrzymów przybywających z całego świata na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie gościć także Warszawa. Gospodarze wydarzenia chcą, aby pobyt młodych ludzi w stolicy Polski był bezpieczny, atrakcyjny, niezapomniany.

Przygotowaliśmy ciekawy program kulturalny, wspaniały muzyczny koncert na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Miejską Strefę Kultury na skwerze Hoovera. Pielgrzymi otrzymają miejski przewodnik, prezentujący nasze miasto, jego zabytki, historię, ale również współczesne atrakcje. Będą też mogli wysłać z Warszawy okolicznościową pocztówkę w dowolne miejsce świata – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Zarejestrowani uczestnicy  Dni w Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej skorzystają  z licznych udogodnień i atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Muzea zapewniają bezpłatny wstęp dla uczestników ŚDM w dniach 20-25 lipca. Ponadto w dniach 21-22 lipca, przewidzianych w programie jako Dni Kultury i Historii – zostały przygotowane bezpłatne wejścia do muzeów dla grup zorganizowanych. Przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury – miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją.

Miejska Strefa Kultury to przestrzeń nie tylko w wymiarze geograficzny. Tworzymy ją dla młodych ludzi, którzy jeszcze przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem chcą poczuć niepowtarzalną atmosferę Światowych Dni Młodzieży. – mówi  Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawa  powita uczestników Światowych Dni Młodzieży  koncertem „Wiara. Nadzieja. Miłość”-wielkim wydarzeniem artystycznym, które  odbędzie się 21 lipca br. o godzinie 19.30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego., przygotowanym przez Stołeczna Estradę. Na specjalnie zaprojektowanej i wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii  i oczywiście wielu polskich artystów.

Warszawa we współpracy z Poczta Polska przygotowała kilkanaście tysięcy okolicznościowych pocztówek promujących Warszawę oraz tyle samo znaczków, żeby ułatwić pielgrzymom wysłanie pozdrowień ze stolicy Polski w dowolne miejsce świata bezpłatnie.

Każdy uczestnik otrzyma miejski informator w języku polskim i angielskim prezentujący naszą stolicę, jej zabytki, historię, ale również współczesne atrakcje. Przewodnik zawiera również niezbędne informacje, które przydadzą się podczas przemieszczania się po mieście w tygodniu diecezjalnym i po nim.

Dzięki  aplikacji WarsawTour, przygotowanej przez Stołeczne Biuro Turystyki,  każdy uczestnik może zaplanować zwiedzanie stolicy według indywidualnych zainteresowań.

Na Podzamczu w dniach 22–24 lipca, o godz. 21.30 zorganizowane zostaną dodatkowe pokazy multimedialnych fontann pt. Warszawskie syreny.  Muzyczna oprawa wydarzenia  została przygotowana przez światowej sławy mistrza elektronicznych brzmień. Jean Michel Jarre  specjalnie z myślą o Warszawie wybrał ze swojego repertuaru najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne kompozycje.

Oprócz wspaniałego koncertu na placu Piłsudskiego oraz funkcjonującej przez cały czas pobytu pielgrzymów w stolicy Miejskiej Strefy Kultury

Poszczególne dzielnice Warszawy również przygotowały dla gości wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, spacery z przewodnikami, wydarzenia artystyczne, pikniki sportowo – rekreacyjne.

Osoby posiadające identyfikator DwD mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej  w 1. i 2. strefie biletowej, przejazdów pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich na terenie województwa mazowieckiego od 20 do 25 lipca 2016 r.

Pielgrzymów i turystów będzie wspierać około 600 wolontariuszy.

 

Źródło: um.waw.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *