Warszawa przygotowana na mroźny weekend

Meteorolodzy zapowiadają opady śniegu i mrozy dochodzące do -21°C w nocy i -14°C w dzień. Służby miejskie są w pogotowiu – do dyspozycji jest ponad 400 posypywarek. Osobom bezdomnym w przetrwaniu trudnego czasu pomagają strażnicy miejscy.

Prognozy pogody na nadchodzący weekend zapowiadają opady śniegu i mrozy, jakich dawno nie było. Jesteśmy przygotowani na trudne warunki pogodowe, jednak mimo to prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Drogi odśnieżane 14 razy

Do całodobowej dyspozycji Zarządu Oczyszczania Miasta, odpowiadającego za odśnieżanie ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, jest maksymalnie 306 pługów i posypywarek. Obsługują one w sumie 1,5 tys. km warszawskich dróg. Pozostałe 1750 km ulic odśnieżanych jest na zlecenie urzędów dzielnic, które mogą wysłać do działań kolejnych 100 pługów. W tym sezonie zimowym drogi były odśnieżane już 14 razy. Bezpieczeństwo pieszych to odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodników. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej, dojścia do stacji metra, kładki, schody, część miejskich chodników oraz miejsc parkingowych w strefie SPPN. To w sumie 3,4 mln mterenu. Gdy występują warunki zimowe, ekipy sprzątające w pierwszej kolejności pojawiają się na kluczowych przystankach, w okolicach stacji metra oraz na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli chodniki przylegają do nieruchomości, odpowiada za nie jej właściciel. Odśnieżanie 1,9 mln m2 chodników oraz miejsc parkingowych w strefie SPPN przy drogach gminnych organizują urzędy dzielnic.

Kto jeszcze dba zimą o miasto?

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta i urzędów dzielnic za odśnieżanie odpowiada także m.in. Zarząd Zieleni m.st. WarszawyZarząd Terenów Publicznych i administratorzy osiedli. Wyjątkowo w tym sezonie Zarząd Dróg Miejskich nie oczyszcza ścieżek rowerowych. Szczegółowe informacje o systemie zimowego utrzymania miasta można otrzymać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Osobom bezdomnym pomaga Straż Miejska

Obecnie mamy w przestrzeni publicznej w stolicy ponad 100 miejsc nadzorowanych przez Straż Miejską, w których przebywają bezdomni. Teraz, gdy temperatura otoczenia radykalnie spada, kontrole wykonywane są częściej niż zwykle. W praktyce oznacza to, że patrole będą odwiedzać bezdomnych co kilka godzin, również w nocy, aby upewnić się czy nie trzeba udzielić im pomocy. W razie potrzeby osoby w stanie zagrażającym ich życiu mogą liczyć na wezwanie karetki. Jeśli osoba bezdomna nie potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, zostanie przewieziona do noclegowni lub ogrzewalni – o ile wyrazi taką chęć – gdzie w cieple przetrwa noc. Zareagować powinien każdy, kto widzi osobę potrzebującą pomocy. Wystarczy prosty gest – można m.in. zadzwonić na numer alarmowy Straży Miejskiej:  986. 

Noclegownie, jadłodajnie i łaźnie

Bezdomni mogą skorzystać z noclegu w interwencyjnym miejscu tymczasowego schronienia przy ul. Myśliborskiej 53. Placówka działa codziennie w godzinach 18.00-8.00 i każdej nocy zapewni schronienie łącznie dla 95 osób – 20 kobiet oraz 75 mężczyzn. W trakcie pobytu osoby otrzymają dwa posiłki, w tym jeden ciepły oraz gorące napoje. Ponadto osoby korzystające z miejsca tymczasowego schronienia na Białołęce będą mogły wyprać lub wymienić odzież oraz otrzymają środki czystości i higieny osobistej. 

Placówka zapewnia środki ochrony osobistej – maseczki oraz płyn do dezynfekcji. Podobne wsparcie otrzymają osoby, które trafią do interwencyjnego miejsca tymczasowego schronienia przy ul. Kaczorowej 39. Placówka działa w trybie całodobowym i oferuje 100 miejsc, w tym 25 dla kobiet i 75 dla mężczyzn.

Jadłodajnie, które wydają posiłki dla osób w kryzysie bezdomności i najuboższych to:

·         jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri przy ul. Sapieżyńskiej

·         jadłodajnia Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej

·         jadłodajnia Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa przy ul. Azaliowej

·         jadłodajnia Caritas AW przy ul. Żytniej 1

·         jadłodajnia Caritas DWP przy ul. Grochowskiej

·         jadłodajnia Alter Ego przy ul. Wiślanej

Przy ul. Grochowskiej 111/113 działa placówka, w której znajdują się łaźnia, ogrzewalnia oraz jadłodajnia. Punkt prowadzi na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Działające na terenie miasta łaźnie znajdują się:

·         przy ulicy Żytniej 1A na Woli, gdzie działa również schronisko dla osób bezdomnych oraz jadłodajnia;

·         mobilna łaźnia prowadzona na zlecenie miasta, która zmienia miejsce usadowienia dwa razy w roku, obecnie znajduje się przy ulicy Wenedów w Śródmieściu;

·         punkt sanitarny prowadzony przy wsparciu finansowym Warszawy przez jadłodajnie św. Ryszarda Pampuri przy ulicy Sapieżyńskiej 3 w Śródmieściu;  

·         noclegownia przy ul. Polskiej 33 z dostępem do sanitariatów oferująca 140 miejsc w trybie całodobowym.

Posiłek dla potrzebujących

Straż Miejska wspólnie z Caritas Polska prowadzi akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”, która polega na dowożeniu ciepłych posiłków bezdomnym. Ze względu na niskie temperatury posiłki są dostarczane dwa razy w tygodniu. 

W sobotę, 16 stycznia, między godz. 12.00 a 16.00 na tyłach Urzędu Dzielnicy Ursynów będą wydawane ciepłe posiłki dla potrzebujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
52 ⁄ 26 =