Warszawa unplugged, czyli miasto zachęca do oszczędzania energii

Stolica rusza z kampanią informacyjno-promocyjną „Warszawa unplugged”, która zachęca do oszczędzania energii. Skorzystają na tym środowisko, nasze zdrowie oraz nasz budżet domowy.

Kampania „Warszawa unplugged”, czyli Warszawa bez prądu służy uświadamianiu i informowaniu mieszkańców na temat oszczędzania energii. Pierwszy etap kampanii polegać będzie na ustawieniu w przestrzeni miejskiej 3 stacjonarnych energo-rowerów, które w trakcie „jazdy” ładują mobilne urządzenia elektroniczne. Rowery od poniedziałku 25 kwietnia dostępne będą w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki, w auli głównej Szkoły Głównej Handlowej przy ul. Niepodległości oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. Wcześniej, w niedzielę 24 kwietnia, jeden z nich weźmie udział w festynie na Polu Mokotowskim z okazji Światowego Dnia Ziemi.
Celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie, jak ważna jest energia elektryczna w życiu codziennym i zachęcenie do jej oszczędzania. Poprzez zabawę i aktywność fizyczną chcemy uświadomić mieszkańcom, ile wysiłku kosztuje wyprodukowanie nawet niewielkiej porcji energii.

Warszawa UnpluggedKażdy rower wyposażony jest w system mocowania telefonów, tabletów wraz z końcówkami: mini USB, mikro USB, starsze i nowsze urządzenia Apple oraz gniazdko USB i gniazdko na ładowanie laptopów. Wyświetlacz na kierownicy pokaże generowaną moc, czas i łącznie wytworzoną energię. Przy energo-rowerze ustawiona jest ścianka informacyjna „Doładuj się i swoje urządzenia elektryczne”, na której przeczytać można ciekawostki na temat oszczędzania energii. Kampania jest przewidziana na 5 lat i z każdym rokiem w przestrzeni miejskiej przybywać będą kolejne energo-rowery.

Drugą odsłoną kampanii będzie seria filmów edukacyjnych „Energosztuczki z ekspertem”, w których znane osoby pokażą, jak w prosty sposób zaoszczędzić energię oraz spowodować, że środowisko w którym żyjemy może stać się czystsze i bardziej przyjazne. Bohaterem filmików będzie Karol Wójcicki, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik. W dwóch spotach wraz z Karolem wystąpi Maja Popielarska, a w dwóch pozostałych Karolowi towarzyszyć będzie Reni Jusis. Spoty będzie można obejrzeć w Internecie już w wakacje.

Jak oszczędzać energię?

Warszawa UnpluggedOszczędzanie energii przynosi wiele korzyści nie tylko naszemu otoczeniu, ale także nam samym. Dzięki zużywaniu mniejszej ilości prądu dbamy o środowisko naturalne, ponieważ emitowanych jest mniej gazów cieplarnianych, które mają wpływ na gwałtowne zjawiska atmosferyczne związane ze zmianami klimatu. Mniej zużytej energii to także mniej szkodliwych substancji w powietrzu którym oddychamy, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi. A dodatkowe środki, które zostaną nam w kieszeni dzięki mniejszym wydatkom na energię, wspomogą domowy budżet.

Sposobów na zaoszczędzenie energii jest wiele. Najprościej jest przesiąść się na rower, który nie emituje dwutlenku węgla. Jeden samochód, który przejeżdża 10 km, produkuje średnio aż 1,6 kg CO2. Możemy też ograniczyć ilość zużycia energii zmniejszając temperaturę prania do 30-40°C. Nadal mamy czyste ubrania przy niższym zużyciu energii, ponieważ jakość środków piorących pozwala obniżyć temperaturę prania bez uszczerbku dla czystości ubrań. Kiedy gotujemy w naczyniach pod przykryciem, nie tylko mamy szybciej przygotowanie potrawy. Zmniejszamy w ten sposób zużycie energii o co najmniej 30%.

Więcej sposobów oszczędzania energii można znaleźć w publikacji Urzędu m.st. Warszawy „Energosztuczki. Poradnik dobrej energii”.

Co Warszawa robi na rzecz ochrony klimatu?

Działania na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, efektywności energetycznej oraz czystego powietrza w Warszawie już od kilku lat stanowią istotę działań warszawskiego samorządu. Zapoczątkowane zostały jeszcze w 2008 roku, kiedy Prezydent m.st. Warszawy powołała Zespół ds. Ochrony Klimatu.

Obecnie działania na rzecz ochrony klimatu prowadzone są w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku” [SEAP], przyjętego przez Radnych m.st. Warszawy we wrześniu 2011 roku. Podjęta decyzja to wynik przystąpienia stolicy w 2009 r. do inicjatywy Komisji Europejskiej pod nazwą Covenant of Mayors (CoM – Porozumienie między Burmistrzami). W inicjatywie tej uczestniczy już ponad 6 600 samorządów europejskich, które dobrowolnie realizują na swoim terenie cele klimatyczne i energetyczne przypisane do pakietu energetyczno-klimatycznego UE. Zobowiązanie miast i gmin skupiają się na co najmniej:
– 20% redukcji emisji dwutlenku węgla w 2020 roku w stosunku do roku bazowego (dla Warszawy rokiem bazowym jest 2007),
– 20% zmniejszenia zużycia energii w 2020 roku w stosunku do 2007 roku,
– 20% udział energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

Warszawski plan SEAP opisuje obszary działań, które realizuje miasto i jego spółki, firmy energetyczne oraz wszystkie inne podmioty m.in. w obszarach produkcji i dystrybucji energii, budownictwa i transportu. Dużą rolę przypisano w planie również edukacji mieszkańców Warszawy, która w efekcie powinna zapewnić zmianę ich codziennych postaw na proekologiczne. Z badania „Świadomość zmian klimatycznych oraz postawy proekologiczne warszawiaków” realizowanego na potrzeby oceny jakościowej realizacji SEAP (2015 r.) wynika, że 87% respondentów uważa za bardzo lub raczej ważne organizowanie kampanii, warsztatów oraz imprez plenerowych zachęcających mieszkańców Warszawy do działań na rzecz ochrony klimatu poprzez np. oszczędzanie energii, wody, korzystanie z transportu zbiorowego lub roweru jako środków przemieszczania się w mieście, segregowanie odpadów.

Na redukcję emisji dwutlenku węgla mają działania, które realizowane są w ramach SEAP. Racjonalne korzystanie z energii sprowadzające się do zmniejszenia jej zużycia, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz aktywniejsze korzystanie z transportu publicznego zamiast prywatnego samochodu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieście, a tym samym jakości życia i zdrowia jego mieszkańców.

Wśród działań, które Warszawa realizuje w związku z planem SEAP, są na przykład cykliczne pikniki i eventy, w tym kluczowy „Dzień Energii” i „Piknik z klimatem”. Od 2013 roku miasto realizuje też program edukacyjny dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pn. „Warszawska Energia – od poznania do EKO-działania”.
W ramach tego programu ok. 2000 uczniów rocznie zdobywa wiedzę na temat roli energii w życiu codziennym, sposobów jej oszczędzania oraz odnawialnych źródeł energii.

Źrdóło/Foto: www.um.warszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 + 9 =