Warszawskie latarnie będą eko i smart. Ile zaoszczędzi Warszawa?

ZDM zakończył rok 2020 rozstrzygnięciem jednego z największych w Europie przetargów na dostawę opraw oświetleniowych. Na początku nowego roku podpisana zostanie umowa z firmą Lug Light Factory z Zielonej Góry na wymianę ponad 40 tys. starych opraw w całej Warszawie. Dziś latarnie z lampami sodowymi „pożerają” 51,1 GWh energii rocznie. Po wymianie LED-y będą zużywać… 18 GWh rocznie, czyli aż o 65 proc. mniej. Uwzględniając dzisiejsze ceny energii Warszawa zaoszczędzi więc 17,5 mln zł każdego roku tylko na mniejszym zużyciu energii elektrycznej. A nie jest to jedyna korzyść z tego potężnego zamówienia.

Jaśniejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze – te trzy konkretne korzyści będą efektem jednej z największych w Europie wymian opraw oświetleniowych w latarniach ulicznych. W latach 2021-22 wymienionych zostanie ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w Warszawie, czyli prawie wszystkie, które znajdują się w pasie drogowym obsługiwanym przez ZDM.

ZDM jest przygotowany do podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu, firmą Lug Light Factory z Zielonej Góry. Tuż przed świętami Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła skargę na wybór od jednego z wykonawców posiłkującego się analizą Politechniki Warszawskiej, co zakończyło postępowanie.

RACHUNEK ZA ŚWIATŁO… TRZY RAZY MNIEJSZY

Dla Warszawy to bardzo dobra wiadomość. Szczególnie finansowa.

Dziś do oświetlenia ulic Warszawy lampami – głównie sodowymi – zużywa się rocznie 51,1 GWh energii elektrycznej. Cena na przyszły rok to 530 tys. zł za 1 GWh. Pisząc wprost – roczny rachunek ZDM za światło latarni przy naszych ulicach to ponad 27 mln zł.

Wymiana oświetlenia na LED to oszczędność rzędu 33,1 GWh, czyli ponad 17,5 mln zł rocznie. Roczne zużycie spadnie do 18 GWh, a „rachunek za światło” – poniżej 10 mln zł na rok. To gigantyczna oszczędność.

To ważne zwłaszcza w sytuacji rosnących cen energii elektrycznej. Warszawa ma z tym kłopoty podobne jak każdy z nas, tylko w znacznie większej skali. Tylko wprowadzenie opłaty mocowej to dla Warszawy od 2021 r. dodatkowy wydatek 1,4 mln zł rocznie.

ZDM zakładał, że na wymianę oświetlenia w stolicy wyda ok. 44 mln zł. Tymczasem oferta Lug Light Factory jest na tyle korzystna, że za nowe oprawy na latarniach przyulicznych Warszawa zapłaci w zamówieniu podstawowym ok. 32 mln zł, a z uwzględnieniem opcji dodatkowych – nie więcej niż 37 mln zł. Dzięki oszczędnościom na energii elektrycznej po zamontowaniu wszystkich opraw zwróci się to w… dwa lata!

Dlaczego? Bo zakupy są hurtowe. Nowa oprawa ledowa o parametrach potrzebnych dla warszawskich ulic kosztuje na rynku ok. 2,2 tys. zł. Tyle płaci się wymieniając ich po kilkanaście czy kilkadziesiąt przy dotychczasowych inwestycjach. Tymczasem cena jednostkowa oprawy LED w ramach przetargu ZDM to ok. 750 zł za sztukę.

Oprawy w formie LED to wreszcie zupełnie nowa jakość jeśli chodzi o utrzymanie, które stanie się o wiele łatwiejsze. To kolejna duża pozycja w budżecie miasta. Przegląd i naprawy latarni kosztują ZDM mniej więcej 10 mln zł rocznie. To efekt średnio 12 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzonego oświetlenia. Tymczasem dzięki wielkiej wymianie opraw oświetleniowych według jednego wzoru oraz możliwości zakupu identycznych opraw w przyszłych przetargach zapewniona zostanie standaryzacja prawie 90 proc. wszystkich urządzeń. Serwisant będzie mógł otworzyć i zamknąć oprawę bez użycia narzędzi. Również wszystkie połączenia elektryczne wewnątrz oprawy muszą być wykonane w ten sposób.

Co więcej, każda energooszczędna inwestycja wiąże się z uzyskaniem od Urzędu Regulacji Energetyki certyfikatu, którym można handlować na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie kupują je firmy produkujące energię z węgla. Dzięki wymianie opraw na LED Warszawa zyska certyfikaty, których dzisiaj wartość szacowana jest na ponad 4,7 mln zł.

CIEMNA ULICA STANIE SIĘ WIDNA, CZYLI BEZPIECZNIEJSZA

Dla mieszkańców i dla miasta ta inwestycja niesie korzyści, z którymi trudno dyskutować. Przede wszystkim poprawi się jakość oświetlenia. Na ulicach będzie po prostu jaśniej. Minimum skuteczności dla lamp, które zostaną przygotowane w technologii LED, to maksimum możliwości dla lamp sodowych. A dla oświetlających warszawskie ulice czasem od kilkudziesięciu lat latarni to już tylko wspomnienie. Tymczasem jaśniejsze ulice to bezpieczniejsze ulice – w każdym aspekcie tego słowa.

Warszawiacy mogą to zresztą sprawdzić na własne oczy tam, gdzie już wymienialiśmy oprawy na LED, np. w większości warszawskich tuneli, na ulicach Borzymowskiej, Trockiej, Kruczej i Modlińskiej, czy doświetlając przejścia dla pieszych.

JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH PROJEKTÓW W EUROPIE

Kompleksowa wymiana oświetlenia to duży wydatek, szczególnie w sytuacji pandemicznego kryzysu. W tym przypadku jednak korzyści społeczne wydają się ogromne, a gdyby patrzeć na tę inwestycję tylko z finansowego punktu widzenia, pozwoli na olbrzymie oszczędności.

Warszawa czerpie z najlepszych wzorców. W latach 2017–2020 w podobny sposób wymieniono 56 tys. opraw oświetleniowych w Manchesterze i 12 tys. w Londynie. W hiszpańskim Santander zakończono niedawno wymianę 23 tys. opraw, a Wiedeń zrealizował potężny projekt na 60 tys. opraw. Manchester jest naszym partnerem projektu unijnego, zaś Wiedeń stolicą partnerską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
2 + 22 =