Wawer otrzymał rekordowe środki na wymianę kopciuchów

11,5 mln przekazała w tym roku Rada Warszawy dzielnicy Wawer na wymianę „kopciuchów”. Zlikwidowaliśmy 4 143 piece w ramach miejskiego programu, z czego 270 w samym Wawrze.

Do końca 2020 roku 600 kopciuchów mniej w Wawrze

11 542 648 zł trafiło do dzielnicy Wawer na likwidację „kopciuchów” komunalnych na podstawie uchwały Rady Warszawy z 19 marca 2020 rok. Dzięki tym środkom finansowym Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wawer wykona audyty energetyczne dla 43 budynków, przeprowadzi ich termomodernizację, usunie 114 „kopciuchów” i zastąpi je niskoemisyjnym źródłem ciepła (sieć gazowa, pompy ciepła). 

Po zakończeniu inwestycji ZGN będzie się ubiegał o białe certyfikaty, dzięki którym odzyskamy część środków zainwestowanych w termomodernizację. W ramach tej kwoty jest też przewidziane zatrudnienie dodatkowego inspektora nadzoru, który będzie dbał o terminową realizację tych inwestycji. Jest to unikalna kwota w historii dzielnicy.

Od 2017 roku wpłynęło 663 wniosków z Wawra o likwidację kopciuchów, z czego rozliczyliśmy 270, a 56 jest w trakcie rozliczenia. Na podstawie wniosków złożonych do 10 czerwca 2020 roku jeszcze w tym roku wymienimy w Wawrze co najmniej 400 pieców, z czego:

·         114 w zasobach komunalnych

·         Ponad 300 w zasobach prywatnych

W oparciu o liczbę dotychczas przyjętych wniosków, zakładamy wpłynięcie do końca roku co najmniej 200 kolejnych wniosków od osób fizycznych. Uwzględniając liczbę kotłów objętych dotacjami w latach 2017-2020 w Wawrze zostanie zmodernizowanych ok. 1 tys. z 3,5 tys. pieców.

Prawie 5 tys. kopciuchów objętych modernizacją

W Warszawie w ramach miejskiego programu „Wymień kopciucha” objętych modernizacją są 4924 kotły, z czego 3932 w zasobach prywatnych i 992 w zasobach komunalnych. Dane te pochodzą zarówno ze złożonych, jak i zrealizowanych wniosków. Dotychczas zlikwidowaliśmy 4143 piece w ramach miejskiego programu.

Dla porównania, w ciągu dwóch lat funkcjonowania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste powietrze” w Warszawie dotychczas zostało pozytywnie zaopiniowanych 86 ze 344 złożonych wniosków na wymianę pieców.

Liczba kotłowni w warszawskich nieruchomościach, które są ogrzewane paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy wynosi:

·         w zasobach prywatnych – ok. 18 tys. kotłów (do końca 2020 roku osoby fizyczne mogą otrzymać 100% dofinansowania na wymianę kotłów, w 2021 roku 90%, a w 2022 roku 70%. Wnioski o dofinansowanie w wysokości 100% kosztów wymiany można składać do 31 grudnia 2020 roku.

·         w zasobach komunalnych – ok. 1 tys. kotłów (planujemy wymienić wszystkie do końca 2022 roku).

300 mln zł na wymianę pieców

Stolica przeznaczyła na lata 2019-2022 rekordową kwotę na walkę ze smogiem – 300 mln zł, które inwestuje przede wszystkim w dotacje na wymianę tzw. kopciuchów będących źródłem niskiej emisji. 

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha na instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego, czy ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo, mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Proces udzielania dotacji został maksymalnie uproszczony, a ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Wszystkie wątpliwości są wyjaśniane telefonicznie lub mailowo, a brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione przed rozpoczęciem inwestycji podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Warszawa prowadzi również w trybie zdalnym kontrole inwestycji. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona. Następnie umowę o dotację dostarcza do mieszkańca kurier, a potem dokumenty trafiają do urzędu.

Mieszkańcy Warszawy mogą też skorzystać z internetowego kalkulatora dotacji, który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). 

Formularz dotacji i szczegółowe informacje o miejskim programie są dostępne na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Warszawa bez węgla

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podpisał deklarację o wprowadzeniu zakazu spalania węgla w indywidualnych instalacjach grzewczych od IV kwartału 2023 r. Zadeklarowali też wprowadzenie zakazu palenia w kominkach w dniach o podwyższonym zanieczyszczeniu powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 × 3 =