Ważne decyzje dla mieszkańców stolicy

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

W mieście mamy 8 600 lokali użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. Są to sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola.

Miasto proponuje ich najemcom wsparcie, poprzez:

– czasowe obniżenie czynszu;

– odroczenie płatności czynszu; 

– rozłożenie należności w czasie. 

Odroczone zostaną również spłaty zadłużenia, które przedsiębiorcy będą mogli spłacać w ratach. Najemcy lokali użytkowych, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu wsparcia zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta, muszą złożyć wniosek.

Podkreślamy, że każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie i na wniosek najemcy. Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które również będą mogły ubiegać się o wsparcie analogicznie, jak przedsiębiorcy.

Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach wiślanych

Podczas sesji Rady Miasta, 19 marca, radni, z powodu zagrożenia epidemicznego, uchwalili tymczasowy zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka. Obostrzenia będą obowiązywały do odwołania.

– Apeluję do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem – wspólne spotkania nad Wisłą, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane. Podczas spacerów prosimy mieszkańców o zachowanie odstępów, niewitanie się, nietworzenie zbędnego tłoku, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. To czas wspólnej odpowiedzialności w trosce o zdrowie nas wszystkich. – mówi Rafał Trzaskowski. 

Przypominamy, że od 13 marca obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym w całym kraju wprowadzone zostało – do odwołania – ograniczenie prowadzenia działalności rozrywkowej, rekreacyjnej i związanej ze sportem. Przy plenerowych siłowniach i placach zabaw w stolicy pojawiają się apele o niekorzystanie z obiektów.

Wprowadzamy sobotnie rozkłady jazdy

Od poniedziałku, 23 marca, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursowały według sobotnich rozkładów jazdy.

– Cały czas prowadzimy obserwację ruchu na ulicach miasta i liczby pasażerów transportu publicznego. Komunikacja miejska obłożona jest w tej chwili w około 30 proc., podjąłem decyzję, że od poniedziałku przechodzimy na sobotni rozkład jazdy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W dalszym ciągu będziemy prowadzić analizy. Zależy nam przede wszystkim na tym by w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mogli zachować odpowiednio odstępy – zaznacza. 

Od poniedziałku, 23 marca, Warszawski Transport Publiczny będzie kursował według sobotnich rozkładów jazdy, zasilone o dodatkowe pojazdy. W godzinach komunikacyjnego szczytu, na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe autobusy. Te linie to: 22426 31, 122132138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739. Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414.

Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 9 =