Program

III Warszawski Dzień Energii – Park Agrykola

Laboratorium energii – pokazy magazynowania energii słonecznej i ponownego przekształcania jej do zastosowań transportowych. Pokaz modeli samochodów napędzanych wodorem, oraz pojazdów wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej. Pokaz magazynów energii opartych na super kondensatorach. Całość laboratorium poprowadzą studenci Koła Naukowego SIMR Politechniki Warszawskiej.

Podczas pikniku powstanie strefa samochodów bez emisyjnych oraz pojazdów (skutery, rowery, samochody) elektrycznych.

Chętni będą mogli wziąć udział w doświadczeniach w ramach warsztatów programu „Mały Inżynier”,  oraz przyjrzeć się pasjonującemu robotowi HTC.

Partnerzy: PGNiG Termika, Veolia, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec

WARSZAWA_DZIECIOM_druk_B2

RODZINNY PIKNIK PLENEROWY – PARK AGRYKOLA

AKADEMIA FOTOGRAFII – „Gdyby światem rządziły dzieci”

W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Akademię Fotografii, która przygotowała wyjątkowy projekt zarówno dla dzieci jak i rodziców. Najmłodsi uczestnicy pikniku będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej produkcji filmu „Gdyby światem rządziły dzieci”. Dla dzieci będzie to połączenie nauki filmu i fotografii ze świetną rodzinną zabawą. Każde dziecko będzie miało okazję wziąć udział w procesie powstawania efektów specjalnych i w miarę możliwości zrealizowania swoich pomysłów.

Dodatkowo wspólnie pod okiem specjalistów chętni będą mogli wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego „Portretu warszawskiej rodziny”. Głównym założeniem jest wyjście poza tradycyjne rozumienie portretu. Chcemy przyjrzeć się jak warszawskie rodziny dziś postrzegają samych siebie, jakie elementy składają się na ich obraz. Rola portretowanych osób nie będzie ograniczona jedynie do zapozowania przed obiektywem. Uczestnicy zmienią się w narratorów opowieści, której punktem wyjścia będzie portret ich rodziny. To, z czym go zestawią, zależy tylko od nich. Może to być zdjęcie ich bliskich, ukochanego pupila, pocztówki z wciąż wspominanych wakacji – możliwości jest nieskończoność. Zasady są proste. Podczas trwania imprezy dostępne będzie małe studio, wyposażone w sprzęt fotograficzny, drukarkę, skaner oraz niezliczoną ilość nożyczek i kleju. Wystarczy, że osoby chętne do wzięcia udziału przyjdą i staną na specjalnie przygotowanym standzie. Będzie to świetna okazja, żeby zrobić  multipokoleniowy kolaż. Potem wszyscy z wydrukowanymi zdjęciami udadzą się w wyznaczone miejsca, gdzie do dyspozycji będą potrzebne materiały. Tu zaczyna się inwencja twórcza uczestników – dekonstrukcja, cięcie, zestawianie, sklejanie, rozdzieranie. Można także wzbogacić swój kolaż o materiały z domowych archiwów – wystarczy, że uczestnicy wezmą je ze sobą. Na końcu skanujemy przygotowane kolaże, po czym uczestnicy zabierają je na pamiątkę.

MUZEUM BAJEK, BAŚNI I OPOWIEŚCI

Występ Michała Malinowskiego zabierze słuchaczy w magiczną podróż do krainy bajek z różnych części świata. Styl opowiadania Michała Malinowskiego jest bardzo żywy, pełen ekspresji  i interakcji z publicznością. Uczestnicy będą mogli ilustrować opowieści współtworząc je głosem i gestem pod batutą  i czujnym okiem artysty. Wyprawa do krainy bajek to jednocześnie podróż do świata wyobraźni i marzeń. To również spotkanie ze znanymi bohaterami tradycyjnych opowieści i poznanie ich świata wartości.

Nie zabraknie również ulubionych klocków MuBaBaO, a uczestnicy stworzą ponownie magiczne budowle oraz wyjątkowe historie. Klocki MuBaBaO powstały z pasji do twórczego życia.  Składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. Dzięki specjalnej obróbce klocki mają ciekawą, wyczuwalną w dotyku fakturę. Zostały zaprojektowane tak, by wykorzystać w niektórych naturalne sęki i przebarwienia. Ta różnorodność  barw drewna czyni je atrakcyjnymi wizualnie. Klocki Mubabao wzbudzają entuzjazm dzieci, radość, dają fascynujące efekty. Rozwijają komunikację, jasność myślenia, koncentrację i poczucie wewnętrznej równowagi wypływającej z procesu zabawy. Zabawa klockami MuBaBao pobudza szczególnie wyobraźnię dzieci – z najprostszych form klocków  wyczarowują one niezwykłe kształty. Każda budowla ma swoja Opowieść, która uczestnicy na koniec dzielą się z innymi.

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści zabierze nas również do Krainy Bajkostworów oraz zaprosi do udziału w niezwykłych warsztatach z tworzenia Papierobajek. Nie możecie się już doczekać?

Przed nami również pasjonujące warsztaty beatboxowe z Bladym Krisem. Znany z Mam Talent najbardziej doświadczony Polski Beatboxer pokaże jak łączyć techniki wokalne z dobrą zabawą. Uczenie się nowych rzeczy w dobrym towarzystwie sprzyja odkrywaniu ukrytych talentów. Niezależnie od wieku każdy chętny nauczy się beatboxować i będzie mieć możliwość wystąpienia na scenie razem z Bladym.

Artysta obecnie wydaje drugi album i pracuje już nad trzecim z utworami chopinowskimi. Zagrał ponad 2000 koncertów w swojej 15-letniej karierze na 4 kontynentach. Ma niepowtarzalny styl, który docenili najlepsi beaboxerzy na świecie, współpracujący z nim na co dzień.

Poza tym programie pikniku przygotowano również:

– Warsztaty taneczne z Anią „YouyaJujką

Celem warsztatów tanecznych dla dzieci i młodzieży jest dobra zabawa, zainteresowanie ich aktywną formą spędzania czasu i integracja między sobą. Każdy warsztat będzie przedstawiał inny styl taneczny tak, żeby osoby które będą chciały uczestniczyć w więcej niż jednym mogły skorzystać. Tancerka pokaże kilka kroków z danego stylu, które pod koniec każdego warsztatu będą łączone w krótką choreografię. Ponadto nauczy dzieci i młodzież tanecznego przywitania (w parach) gdzie będą miały za zadanie dołożyć kilka ruchów od siebie. To pozwoli na uwolnienie kreatywnej strony każdego z nich i zaangażowanie się. Wszystkie warsztaty będą przepełnione energią

– Specjalnie przygotowane boisko, na którym mecz rozgrywają prawdziwe roboty LEGO- każdy z uczestników może posterować robotem i rozegrać mecz! Sterowanie przy pomocy specjalnych pilotów.

– Labirynt- KONKURS, mamy dla Was wyzwanie! Znajdź wyjście z labiryntu w jak najszybszym czasie- Twoim zadaniem jest sterować robotem tak, aby w najkrótszym czasie przebył labirynt- sterowanie przy pomocy tableta! Dla najszybszego uczestnika jest przewidziana nagroda główna- PÓŁKOLONIE robotyka i Mała Lingua- rozwiązanie konkursu 20 czerwca, nagroda dla najszybszej osoby z danego pikniku to HexBug i warsztat z okazji dnia dziecka.

– kącik konstruktora- każde dziecko może pobawić się HexBugami oraz klockami LEGO- moc kreatywnej zabawy

– W namiocie edukacyjnym Fundacji ProKarton ruszy „Poczta Pana Kartona”, gdzie będzie można własnoręcznie wykonać ekologiczną pocztówkę. Kartki na papierze z recyklingu zużytych kartonów po mleku i sokach będzie można na miejscu ozdobić rysunkiem i wysłać do najbliższych – na stoisku znajdzie się najprawdziwsza, czerwona skrzynka Poczty Polskiej. Fundacja zaprezentuje także kreatywne metody wykorzystania zużytych kartonów po płynnej żywności, m.in. na warsztatach quillingu i czerpania papieru. Dodatkowo nauka chodzenia na szczudłach.

– Szalone zabawy z Myszką Norką przygotowane przez Fundację Myszkomania

– WARSZTATY JUDO Klubu Lemur

Gra Fundacji „Zwalcz Nudę” skierowana do rodzin (rodziców, dzieci i młodzieży), które na czas gry stają się drużyną. Kapitan Warszawa przez ostatnie dwa lata zgromadził wiele fanów i pomocników, którzy zostali wcieleni do jego Brygady. W tym roku Kapitan będzie miał do rozwiązania 20 zagadek, po jednej w każdej z dzielnic. W każdej dzielnicy zagadka zostanie dopasowana do jej charakteru, historii oraz punktów charakterystycznych. Zaproponujemy  zadania, które będą miały na celu integrację rodziny, naukę współpracy a co najważniejsze dużo zabawy. Kapitan Warszawa będzie potrzebował pomocy, dlatego zwróci się z prośbą do swoich Adeptów o wsparcie!

– Dzięki OCULUS RIFT uczestnicy przeniosą się do wirtualnego świata 3D

Za pomocą zestawu drukarki 3D, można będzie w łatwy i szybki sposób stworzyć modele i prototypy przedmiotów o niewielkich rozmiarach. Drukarka przy użyciu za pomocą „layer by layer”, nakłada kolejne cienkie warstwy materiału, tworząc w ten sposób model 3D drukowanego obiektu.

– Fundacja BOŚ Podczas pikniku  realizować będzie następujące działania:

Szkoła pełna słońca – szkoła pełna zdrowia

Zapraszamy rodziców, nauczycieli i uczniów do zapoznania się z ofertą edukacyjną Fundacji BOŚ.  „Postaw na Słońce”, „Zdrowo jem – więcej wiem” i „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja” – to tylko niektóre projekty edukacyjne, do udziału w których zapraszamy. Podczas pikniku dowiesz się jak razem

możecie zmienić Waszą szkołę i zawalczyć o super nagrody! Na naszym stoisku będą czekać na wszystkich materiały informacyjne.

Zbuduj pszczole dom!

Wszystkich gości pikniku, zarówno tych mniejszych, jak i większych zapraszamy na warsztaty, na których wspólnym siłami zbudujemy domki dla wolno żyjących pszczół. Owady zapylające rośliny (np. pszczoły murarki, trzmiele) też potrzebują schronienia przed zimnem i deszczem. Przygotowaliśmy materiały, z których razem stworzymy im takie schronienia. Każdy, kto zbuduje domek będzie go mógł zabrać ze sobą! Podpowiemy gdzie najlepiej go zawiesić, aby jak najlepiej służył swoim nowym lokatorom!

Zaprzyjaźnij się z Sówką – warsztaty z robienia maskotek

Stwórzcie razem z nami oryginalne maskotki! Kto by nie chciał mieć własnoręcznie zrobionej zabawki? Dla najmłodszych i nie tylko przygotowaliśmy specjalne warsztaty, na których stworzą własną niepowtarzalną Sówkę i zabiorą ją do domu. Czy wiecie, że w Polsce mieszka 9 gatunków sów, a wszystkie z nich są pod ochroną? Wystarczy dużo chęci i kilka minut, żeby również między waszymi maskotkami zamieszkała mała Sówka.

Warsztaty artystyczne – rysujemy liście

Wiosna jest w pełnym rozkwicie, a lato zbliża się wielkimi krokami. Pomóżcie nam zazielenić nasze drzewo. Pokolorujcie lub narysujcie liście. Wszystkie prace ozdobią nasze drzewo i przywrócą je do życia! Gwarantujemy wygodne miejsce pracy, dobrą zabawę i smaczny upominek dla każdego rysownika.

Gra terenowa – quiz edukacyjny

Całą rodziną sprawdzicie Waszą wiedzę na temat ekologii i zdrowego odżywiania. Czy wiecie ile odnóży ma pszczoła albo jak oszczędzać wodę? Czy wiecie ile posiłków powinniśmy jeść w ciągu dnia? W jakich potrawach znajduje się tzw. dobry tłuszcz i dlaczego ten zły jest zły? Jeśli znacie odpowiedzi na te i inne równie trudne pytania nagrody macie w kieszeni!

Na pewno już sama gra sprawi wszystkim wiele radości. Podobnie jak w popularnych planszówkach, Waszym zadaniem będzie rzucić kostką i przesunąć pionkiem po planszy. Z tą tylko różnicą, że pionkami będziecie Wy sami, a kostka do gry jest nietypowych rozmiarów 🙂 Przyjdźcie i przekonajcie się sami. Dla wszystkich uczestników przewidujemy mały upominek.