Wymiana nawierzchni na Krakowskim Przedmieściu

Od poniedziałku, 28 sierpnia rozpoczną się prace remontowe na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Autobusy pojadą trasami objazdowymi.

Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie prace związane z remontem nawierzchni ulicy Krakowskie Przedmieście. Roboty zostały zaplanowane do końca września i obejmą odcinek od ul. Nowy Świat do Królewskiej. W 2015 roku remont przeszedł odcinek Krakowskiego Przedmieścia od ul. Królewskiej do Senatorskiej. Teraz czas na kolejny fragment ulicy.

Prace zostały poprzedzone analizą, która miała rozstrzygnąć, jakie roboty są konieczne, aby wyremontowana nawierzchnia była bardziej odporna na zużycie. Analizę wykonał Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Zbadany został też stan nawierzchni i podbudowy jezdni. Dzięki temu opracowana została technologia, zapewniająca większą trwałość kamiennej nawierzchni jezdni. Podobna, trwalsza technologia zostanie wykorzystana podczas rozpoczynającej się wkrótce modernizacji ulicy Miodowej i pl. Krasińskich.

W pierwszym etapie roboty zostaną przeprowadzone w najbardziej wyeksploatowanych miejscach ulicy – w rejonie pomnika Mikołaja Kopernika i w zatokach autobusowych. Dalsze prace będą uzależnione od warunków pogodowych. Na jezdni pojawi się nowa nawierzchnia z kostki granitowej o wymiarach 15/30/18 cm, w kolorze szarożółtym. Z kolei w zatokach kostka granitowa będzie jasnobeżowa. Podbudowa – zarówno jezdni, jak i zatok – zostanie wykonana z betonu.

Od 28 sierpnia do 30 września ulica Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej będzie zamknięta dla ruchu. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Królewska – Mazowiecka – Kredytowa – Jasna (w przeciwnym kierunku Mazowiecka) – Świętokrzyska. Przejście chodnikami będzie cały czas możliwe. Na chodnikach pomiędzy skwerem z pomnikiem Mikołaja Kopernika, na wysokości ul. Oboźnej a ul. Królewską wprowadzona zostanie możliwość jazdy rowerem (ciąg pieszo-rowerowy).

Równocześnie Zarząd Transportu Miejskiego będzie remontował zatoki autobusowe na ul. Nowy Świat, przy ul. Foksal oraz przy Ordynackiej. Jezdnia w rejonie przystanków zostanie zwężona, a na odcinku pomiędzy Rondem gen. Ch. de Gaulle’a a ul. Świętokrzyską będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – w stronę Krakowskiego Przedmieścia. Objazd w przeciwnym kierunku zostanie poprowadzony ulicami: Jasną – Zgoda – Bracką i Kruczą.

Zmiany w komunikacji

Prace na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie spowodują zmiany tras autobusów (ulice te są wyłączone z ruchu pojazdów indywidualnych z wyjątkiem pojazdów uprawnionych). W czasie prowadzonych prac autobusy linii E-2, 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 oraz N44 będą kursowały objazdami.

linia E-2:
w kierunku pętli PŁOCKA-SZPITAL, od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska i dalej swoją trasą;
w kierunku pętli WILANÓW, od skrzyżowania pl. Piłsudskiego/Królewska: Królewska – Mazowiecka – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży i dalej swoją trasą.

linie 102, 105:
w kierunku pętli MŁYNÓW i OS.GÓRCZEWSKA, od skrzyżowania Świętokrzyska/Nowy Świat: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska i dalej swoimi trasami;
w kierunku pętli PKP OLSZYNKA GROCHOWSKA i BROWARNA, od skrzyżowania Królewska/Mazowiecka: Mazowiecka – Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska i dalej swoimi trasami.

linia 111:
w kierunku pętli ESPERANTO, od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska – pl. Piłsudskiego i dalej swoją trasą;
w kierunku pętli GOCŁAW, od skrzyżowania pl. Piłsudskiego/Królewska: Królewska – Mazowiecka – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie i dalej swoją trasą.

linie 116, 180, 222, 503:
w kierunku pętli CHOMICZÓWKA, BIELAŃSKA i KONWIKTORSKA, od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska – Krakowskie Przedmieście i dalej swoimi trasami;
w kierunku pętli WILANÓW, SPARTAŃSKA i NATOLIN PŁN., od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście/Królewska: Królewska – Mazowiecka – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży i dalej swoimi trasami.

linie 128, 175:
w kierunku pętli PL.PIŁSUDSKIEGO, od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska – pl. Piłsudskiego i dalej swoimi trasami;
w kierunku pętli SZCZĘŚLIWICE i LOTNISKO CHOPINA, od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście/Królewska: Królewska – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie i dalej swoimi trasami.

linie 178, 518, N44:
w kierunku pętli KONWIKTORSKA, NOWODWORY i ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ, od skrzyżowania Świętokrzyska/Mazowiecka: Mazowiecka – Królewska – Krakowskie Przedmieście i dalej swoimi trasami;
w kierunku pętli PKP URSUS i DW.CENTRALNY, od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście/Królewska: Królewska – Mazowiecka – Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska i dalej swoimi trasami.

Podczas weekendów, gdy zamykany dla ruchu jest Trakt Królewski od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do ul. Miodowej, autobusy będą kursowały swoimi podstawowymi trasami objazdowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *