ZDM : jeździmy elektrycznymi samochodami

ZDM postawił na ekologię i rozpoczyna, na razie pilotażowo,  korzystanie z samochodów elektrycznych. Dwa  takie pojazdy dostarczyła firma Renult Polska Sp. z o.o.

ZDM walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Zachęca   tych pracowników, którzy nie potrzebują auta do codziennej pracy, aby korzystali z komunikacji miejskiej. Decyzją dyrektora ZDM mogą oni otrzymać dofinansowanie do zakupu biletów. Urząd wycofuje się za to z dofinansowania kosztów paliwa. W grudniu ubiegłego roku ZDM rozstrzygnął przetarg na zakup elektrycznych samochodów. Wygrała go firma Renult Polska Sp. z o.o.,która właśnie dostarczyła zamawiającemu dwa egzemplarze modelu ZOE.

Jak informuje ZDM, zamówienie jest pilotażowe i  jeśli samochody sprawdzą się w codziennej pracy (patrolowaniu ulic, kontroli oznakowania, oświetlenia itd.), być może będą kolejne zakupy. Większy koszt zakupu pojazdu zwraca się w wydatkach na eksploatację – koszty paliwa w ciągu kilku lat są wyższe niż koszt zakupu auta.

Samochody te  mają w pełni elektryczny napęd i automatyczną skrzynię biegów. Przystosowane są do ładowania we wszystkich dostępnych obecnie w Polsce terminalach oraz w tradycyjnym gniazdku domowym.

Samochody do pracy

Do wykonywania swoich zadań ZDM używa samochodów służbowych. Z uwagi na charakter  prac nie może  całkowicie z nich zrezygnować. W miejsce wiekowych, mocno wyeksploatowanych i wysokoemisyjnych aut wprowadza nowe pojazdy spełniające  rygorystyczne parametry emisji spalin.

 

Źródło :ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
33 ⁄ 11 =