ZDM: kolejne samochody elektryczne we flocie

W ubiegłym roku ZDM, jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce, zaczął korzystać ze służbowych samochodów na prąd. Niebawem do floty ZDM dołączą kolejne trzy w pełni elektryczne pojazdy. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę takich aut.

Pierwsze dwa samochody elektryczne Renault ZOE ZDM kupił na początku 2017 roku. To było pilotażowe zamówienie. „Elektryki” sprawdziły się w codziennej pracy (patrolowaniu ulic, kontroli oznakowania czy oświetlenia), dlatego podjęto decyzję o zakupie kolejnych trzech aut, które zastąpią wysłużone pojazdy spalinowe.

Koszt zakupu pojazdu elektrycznego zwraca się w wydatkach na jego eksploatację. Do tego dochodzą kwestię ochrony środowiska. Uzupełnienie floty ZDM o kolejne elektryczne auta zbiegło się z przyjęciem przez rząd projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa (jeśli wejdzie w życie w obecnym kształcie) zakłada, że udział pojazdów elektrycznych we flocie obsługującej daną jednostkę samorządu terytorialnego wyniesie do 2019 r. 10 proc. ZDM już przygotowuje się do nowych uwarunkowań prawnych. Łącznie z nowymi pojazdami „elektryki” to już ok. 5 proc. wszystkich pojazdów ZDM

Większy zasięg

Kolejne trzy e-samochody dostarczy firma Renault Polska, która w rozstrzygniętym właśnie przetargu zaoferowała cenę 339 823,35 zł brutto. Auta będą przystosowane do ładowania we wszystkich dostępnych obecnie w Polsce terminalach oraz w tradycyjnym gniazdku domowym. W przypadku dwóch samochodów minimalny zasięg na jednym ładowaniu to 190 km, jeden z nich pozwala pokonać dystans nie mniejszy niż 350 km.

 

źródło: materiały prasowe ZDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 + 9 =