Zielona Marszałkowska – niedługo ruszą prace

Miasto otworzyło oferty w przetargu na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na zrealizowanie projektu, według którego arteria pomiędzy ul. Królewską a pl. Bankowym stanie się przestrzenią przyjazną pieszym i rowerzystom.

Inwestycja wpisuje się w projekt Nowego Centrum Warszawy. Jego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty prac stały się widoczne w al. Jana Pawła II, której centralny odcinek po przebudowie w 2020 r. zyskał zupełnie nowy wygląd. Natomiast w 2021 i 2022 r. roku Zarząd Dróg Miejskich poprawił estetykę i funkcjonalność ronda Dmowskiego oraz tzw. pl. Pięciu Rogów.

Kolejne zmiany

Następna w kolejce jest ul. Marszałkowska. Pierwsze zmiany już przeszła – po jej zachodniej stronie wzdłuż pl. Defilad powstała droga dla rowerów, wyremontowano chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. Przybyło zieleni –posadzone zostały 34 drzewa (lipy srebrzyste „Varsaviensis”) oraz liczne krzewy i byliny. Niedawno zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie drogowcy przesunęli i skrócili – do tej pory jedno z najbardziej niebezpiecznych w centrum – przejście dla pieszych, które zyskało również sygnalizację świetlną.

Teraz pora na znacznie większe zmiany. Między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej powstaną drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej do pl. Bankowego przebudowany zostanie jako pierwszy. 

Droga rowerowa i chodnik

W przetargu ZDM otrzymał 8 ofert. Mieszczą się one w przedziale od ponad 8,2 do prawie 12,7 mln zł. Teraz oferty będą analizowane. Na przeprowadzenie prac przewidziano 240 dni od momentu zawarcia umowy.

Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, będzie miał on za zadanie zmienić zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. Solidarności do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż chodnika przy Marszałkowskiej.

Chodnik również musi zostać wyremontowany, aby piesi nie musieli nadal poruszać się po wyeksploatowanym asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze. 

Lepsze parkowanie

Na pl. Bankowym zostanie uporządkowane parkowanie. W centralnej części powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Niewielka, bo mieszcząca 3 pojazdy zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej, przy dawnym hotel Saskim, przestanie istnieć. Przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika. Znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych przez ul. Elektoralną w rejonie ul. Przechodniej zostanie przesunięte bliżej pl. Bankowego.

Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców.

Więcej zieleni

Całość zmian dopełni zieleń. Ul. Marszałkowską od ul. Królewskiej do pl. Bankowego ozdobią 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie prawie 2600 m kw. – taka ilość wystarczyłaby na zazielenienie trzech warszawskich „patelni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 + 12 =