Ekologiczna energia prosto z dachu ursynowskiego urzędu

Na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów zamontowano dwie turbiny wiatrowe. Po kalibracji urządzeń i testach bezpieczeństwa zaczną produkować „zieloną energię”, która zasili odbiorniki znajdujące się w budynku. Tym samym obniżone zostaną koszty i zmniejszony negatywny wpływ funkcjonowania urzędu na środowisko naturalne. Przewidywana łączna moc dwóch turbin wiatrowych wynosi do 4 kW. Ursynowski ratusz jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny.

– To inwestycja która pokazuje, jak bardzo zależy nam na rozwiązaniach ekologicznych i ochronie środowiska. Wierzę, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych, ponieważ tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu. Stan jakości powietrza w Polsce pokazuje, że trzeba działać, ursynowski samorząd jest tu zdecydowanie liderem, a już analizujemy kolejne możliwe rozwiązania. Przy rosnących cenach prądu inwestycja może zwrócić się szybciej niż prognozowaliśmy, być może nie będzie to, jak zakładaliśmy pierwotnie 9 lat, a nawet pół roku szybciej – mówi Klaudiusz Ostrowski,zastępca burmistrza Ursynowa.

Urządzenia są ciche, bezpieczne, a ze względu na wysokość – 2,6 metra – oraz niewielką średnicę – 1,8 metra – nie wpływają na estetykę budynku.

Dwie turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu i łącznej mocy znamionowej do 4 kW (moc chwilowa do 5 kW) to  nowoczesne urządzenia energetyczne, opracowane przez polskich inżynierów, przetwarzające energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Urządzenia wykonano z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Przy opracowywaniu turbin przeprowadzono szereg badań i symulacji: badania w tunelu aerodynamicznym, symulacje numeryczne opływów, badania wytrzymałościowe struktur kompozytowych, symulacje numeryczne drgań i odkształceń generatora oraz pomiary i wyznaczenie charakterystyk turbin. Efektem jest bezpieczeństwo i cicha praca urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
40 ⁄ 20 =