III Warszawski Dzień Energii zakończony sukcesem [FOTO]

W dniu 5 czerwca br. na terenie Parku Agrykola w Warszawie odbyła się trzecia edycja Warszawskiego Dnia Energii. To projekt, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o klimacie, energetyce miejskiej i odnawialnych źródłach energii. Szczególnie wśród dzieci, młodzieży i studentów.

Na stoisku „Ciepła systemowego dla Warszawy” można było m. in. dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje np. stworzono świat eksperymentów chemicznych.

Uczestnicy „III Warszawskiego Dnia Energii” wzięli udział w konkursie wiedzy o miejskiej energetyce, w którym główną nagrodą był zestaw laboratoryjny odnawialnych źródeł energii ufundowany przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Na stoisku Ambasady można było zapoznać się z informacjami o energii odnawialnej w Niemczech oraz obejrzeć film o „Rewolucji energetycznej w Warszawie”. Ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyło się Laboratorium Energii Odnawialnej, w którym Studenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej prezentowali magazyn energii oparty na super kondensatorach, modele samochodów napędzanych wodorem. Ciekawość uczestników wzbudziły prototypy pojazdów zbudowanych przez studentów prężnie działających kół naukowych. Prezentowana też była polska turbina wiatrowa Aerocopter 450, spełniająca rolę przydomowej elektrowni wiatrowej. Jest to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na świecie.

Uczestnicy programu „Warszawska Energia od poznania do EKO- działania, którego koordynatorem jest MDK Śródmieście, a współorganizatorem Biuro Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy zaprosili do gry „Z energią po Warszawie”. Wśród uczestników gry i konkursów rozlosowano nagrody główne i pocieszenia.

Biuro Infrastruktury M.st. Warszawy, rozwijające w stolicy system energetyczny i wodociągowo- kanalizacyjny, na swoim stoisku przygotowało konkursy edukacyjne i zabawy z dziesiątkami nagród.

W strefie transportu elektrycznego uczestnicy pikniku zapoznali się rozwiązaniami technicznymi skierowanymi do inteligentnych i ekologicznych miast np. rowerami transportowymi wykorzystywanymi między innymi w poczcie niemieckiej oraz rikszami z powodzeniem spełniającymi swoje zadanie w rekreacji i turystyce. Uczestnicy mogli odbyć podróż po Parku Agrykola nowoczesnymi i ekologicznymi skuterami napędzanymi w 100%   z energii elektrycznej, będącymi alternatywą dla samochodów osobowych w środowisku miejskim w drodze do pracy , szkoły czy na uczelnię. Swoim unikalnym desingiem oraz 100% redukcją spalin zachwycały skutery, hulajnogi, motocykle dziecięce i dla dorosłych. Odwiedzający park Agrykola poznali samochód Sam , wizjonerski pojazd miejski prezentującym nowe podejście do mobilności, łączący w sobie innowacyjne rozwiązania techniczno- konstrukcyjne i prostotę użytkowania. NISSAN prezentował elektryczne samochody LEAF. Uczestnicy pikniku zobaczyli Platformę Edukacyjną OZE, czyli jedyną tego typu pomoc dydaktyczną zapewniającą niepowtarzalną możliwość demonstracji dzieciom i młodzieży szkolnej procesów, w wyniku których pozyskiwana jest energia ze źródeł odnawialnych.

Partnerami Warszawskiego Dnia Energii była Veolia Energia Warszawa, PGNiG Termika i Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Miasta ST. Warszawy i Stołecznej Estrady.

Temat „Warszawskiego Dnia Energii”, chęć rozwijania pasji technicznych przez mieszkańców stolicy i wspaniała pogoda sprawiły, że trzecia edycja Warszawskiego Dnia Energii zakończyła się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 − 10 =