Veolia Energia Warszawa zamknęła kolejny etap projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej

W październiku br. Veolia Energia Warszawa S.A. uruchomiła system fotowoltaiczny
w Przepompowni Golędzinów. Jest to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży koszty energii. System został wdrożony w ramach projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zapewnienie wyższej jakości dostaw ciepła do odbiorców.

Jest to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży zużycie energii elektrycznej przez przepompownię sieciową, a poza sezonem grzewczym umożliwi przekazanie „zielonego” prądu do sieci lokalnego operatora. Instalacja ma powierzchnię 219,6 m2 i jest zbudowana ze 135 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Łączna moc zastosowanego rozwiązania to 34 kWp. Najważniejszymi elementami składowymi systemu są panele PV o mocy jednostkowej 250W oraz inwertery o mocy 10kW każdy. Instalację uzupełniają przewody solarne oraz konstrukcja wsporcza.

 Skuteczny monitoring

Nowy system fotowoltaiczny wyposażony będzie w system monitoringu i wizualizacji pracy instalacji (Solar-Log 1200). Dzięki temu każdy pracownik będzie miał możliwość zweryfikowania podstawowych informacji dotyczących wytworzonej energii np. produkcji dziennej lub ograniczenia emisji CO₂.

– Dzięki inwerterom ogniwa PV zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd zostanie wykorzystany na potrzeby własne Przepompowni. Nadwyżka natomiast, która powstanie podczas przerwy pracy Przepompowni przekazana zostanie do sieci elektroenergetycznej lokalnego operatora– mówi Mariola Modzelewska, Inspektor Eksploatacji w Veolia Energia Warszawa S.A.

Zdalna optymalizacja pracy

We wrześniu br. zakończyła się również modernizacja 2500 węzłów cieplnych w Warszawie. Inwestycja realizowana w ramach projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej obejmuje implementację systemu telemetrii i telesterowania. Usprawni to monitorowanie parametrów pracy warszawskich węzłów, m.in. temperatury – w sumie zainstalowano 2500 regulatorów pogodowych. Zdalna optymalizacja pracy zarówno trzech przepompowni, jak i będzie również możliwa dzięki pomiarowi ciśnienia w węzłach.

– Celem projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej jest elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło a co za tym idzie efektywność energetyczna w pełnym wymiarze środowiskowym. Zamykanie kolejnych etapów, przybliża nas do zakończenia projektu, co planowane jest na połowę 2017 r. – mówi Jacky Lacombe, Prezes Zarządu Veolii Energii Warszawa S.A.

jacky_l_veolia

Kontrola oraz stabilizacja parametrów sieci

Stołeczna sieć ciepłownicza posiada 4 tys. komór. Do modernizacji w ramach projektu ISC wytypowanych zostało 79 najbardziej kluczowych obiektów dla całego systemu. W rezultacie wyposażono 52 komory w czujniki temperatury oraz ciśnienia w celu monitorowania parametrów sieci. Z kolei pozostałe 27 komór wyposażono w moduły zdalnego sterowania zasuwami, które pozwolą na kontrolę oraz stabilizację parametrów sieci. Dokonano również modernizacji infrastruktury elektrycznej (AKPIA) oraz komunikacyjnej (światłowody).

Sterowanie i wizualizacja procesów

W trakcie modernizacji komór ciepłowniczych zastosowano niestandardowe rozwiązanie w postaci systemu DCS. Odpowiada on za sterowanie oraz wizualizację całego procesu w oparciu o wspólną bazę danych i wyznaczone parametry. System ten podnosi, m.in. bezpieczeństwo pracy sieci oraz daje możliwość zdalnej diagnostyki poszczególnych elementów systemu w oparciu o stan urządzeń pomiarowych.

Ze względu na wymiar ekologiczny, inwestycja warta ponad 52 mln zł uzyskała 30 proc. dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 ⁄ 5 =