Veturilo w 2021 roku. Rozstrzygnięto przetarg

Już tylko na podpisanie czeka umowa na tymczasową obsługę systemu Veturilo w 2021 r. ZDM zwiąże się z firmą Nextbike Polska S.A., wybraną w przetargu ogłoszonym w zastępstwie nieudanych poszukiwań operatora na lata 2021-2028. Dzięki awaryjnemu rozwiązaniu mieszkańcy będą mogli korzystać z Veturilo bez zakłóceń.

Dotychczas system obsługiwała firma Nextbike Polska S.A. Działo się to na mocy czteroletniej umowy, która wygasła wraz z końcem zeszłorocznego sezonu. Aby działanie warszawskiego systemu rowerów miejskich nie zostało przerwane, jeszcze w marcu ubiegłego roku ZDM ogłosił przetarg na nowy wieloletni system. Poprzedziły go konsultacje społeczne, ekspercka analiza i dialog techniczny z potencjalnymi operatorami. System Veturilo ma się nie tylko powiększyć, ale także unowocześnić i stać jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników.

PANDEMIA KONTRA ROWERY

Niestety, plany na sprawne wyłonienie operatora na lata 2021-2028 pokrzyżowała pandemia. Kilka dni po ogłoszeniu przetargu w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a od 1 kwietnia do 5 maja decyzją władz centralnych Veturilo było zawieszone. Przymusowa pauza mocno odbiła się na branży rowerów miejskich, wpłynęła też na przebieg postępowania przetargowego.

Ofertę złożyła tylko jedna firma: Marfina S.L. z Hiszpanii. Ponieważ zaoferowała stawkę znacznie przekraczającą kwotę zarezerwowaną w budżecie na system, a szanse na wygospodarowanie dodatkowej sumy w trakcie pandemii oscylowały wokół zera, ZDM zmuszony był unieważnić przetarg.

STARY-NOWY OPERATOR

Aby nie zakłócać działania Veturilo, sięgnięto po rozwiązanie awaryjne. Na początku grudnia zeszłego roku ogłoszono przetarg na operatora zastępczego, którego zadaniem będzie poprowadzenie systemu w 2021 r. Zgłosiła się jedna firma – Nextbike Polska S.A., która obsługę „pomostowo” systemu Veturilo wyceniła na 14 mln 284 tys. zł brutto w wariancie podstawowym. Ponieważ było to nieznacznie więcej niż zarezerwowana w tym celu suma, brakującą kwotę na grudniowej sesji budżetowej zapewnili stołeczni radni. Dzięki temu rozstrzygnięto przetarg i niebawem zostanie podpisana umowa na prowadzenie systemu Veturilo w tym roku (w przetargu zastrzeżono możliwość opcjonalnego przedłużenia umowy na kolejny sezon).

Nowy, tymczasowy operator będzie mógł korzystać z używanego sprzętu. Dopuszczono taką możliwość, aby uruchomienie systemu w przyszłym roku nastąpiło bez opóźnień, czyli 1 marca.

JAKA PRZYSZŁOŚĆ?

Unieważniony przetarg na docelowy system rowerowy ogłoszony zostanie ponownie najprawdopodobniej wiosną 2021 roku. Jest nadzieja, że do tego czasu sytuacja związana z pandemią uspokoi się na tyle, że pozwoli na wyłonienie wieloletniego operatora Veturilo i usprawnienie systemu. To proces długotrwały, bo wybrana firma musi mieć kilkumiesięczny czas na przygotowanie zmian, wyprodukowanie i dostawę rowerów, a także montaż stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 − 17 =