WDE 2019

Infrastruktura

(Warszawa, 29 stycznia 2019r.) Smog, miejski transport zbiorowy, segregacja śmieci, przestrzeń miejska to tylko niektóre medialne tematy ostatnich 12 miesięcy. Warszawiacy zaczęli dostrzegać uciążliwości życia w swoim mieście. Wlewający się dzień w dzień strumień samochodów do Warszawy to jedno z największych źródeł zanieczyszczenia miasta.  Warszawiacy i tak mają szczęście, że lata temu wybudowano sieć ciepłowniczą, największą w Europie, wraz z nowoczesnymi źródłami energii. Jeszcze węglowymi ale to też powoli się zmienia. Warszawa z utęsknieniem czeka na kogeneracyjne źródło gazowe, które powstaje na Żeraniu. Trwają już intensywne prace przy budowie gazociągu, który ma doprowadzić błękitne paliwo do elektrociepłowni. Budowa nowej infrastruktury miejskiej to między innymi protesty społeczne. Nieraz słuszne ale nieraz nie mające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Warszawa zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe i centra biurowe, które potrzebują energii, sprawnej komunikacji i … czystego powietrza.

Warszawskie Dni Energii w 2019 roku chcemy poświęcić szerokim zagadnieniom związanym z miejską infrastrukturą. Tą nad ziemią, na ziemi i pod ziemią. Z jednej strony chcemy te zagadnienia przybliżyć mieszkańcom, którzy często nawet nie wiedzą dzięki komu mają ciepło i energię elektryczną w swoim mieszkaniu a kto buduje im drogi. Mamy też zamiar przybliżyć te trudne pojęcia samorządowcom Warszawy jak również naszym przedstawicielom z ulicy Wiejskiej. Tam przecież powstaje prawo, z którym często muszą zmagać się samorządowcy i zwykli mieszkańcy. To trudne zadanie ale postaramy się temu sprostać.

W ramach WDE 2019, już 21 marca br., zorganizujemy III Kongres producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Tematyka Kongresu to współczesne technologie elektrycznej motoryzacji, infrastruktura do zasilania aut elektrycznych i „paliwa” do tych pojazdów. Będziemy dalej szukać odpowiedzi na pytanie, zadane w zeszłym roku, czym zasilać samochód elektryczny – węglem czy energetyką OZE? Następne wydarzenie to debata ekspercka poświęcona infrastrukturze gazowej. Gazowy ring warszawski, budowa gazociągu na Żeraniu to tematy ważne dla samorządu dzielnicowego i warszawskiego. Kolejne wydarzenie to wizyta studyjna w …? Tego jeszcze nie wiemy gdzie ale planowane jest odwiedzenie bardzo ciekawego miejsca na mapie infrastruktury energetycznej Polski.

2 czerwca br. spotkamy się w Multimedialnym Parku Fontann na Warszawskim Dniu Energii. Na pewno będzie energetycznie, będzie wiele nauki przez zabawę, będą nagrody. Już dzisiaj zapraszamy do współpracy przy wspólnym tworzeniu scenariusza wydarzeń.  Zaskakujących i niezwykłych.

Program VI Edycji WDE 2019

Najważniejszym wydarzeniem WDE w 2019 r. będzie piknik plenerowy (2 czerwca 2019 r.) w Multimedialnym Parku Fontann, który jest wstępem do wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Energii 2019.

Atrakcje i niespodzianki zaplanowane na energetyczne spotkanie:

– miejski transport przyszłości – pokaz pojazdów elektrycznych  Renault i hybrydowych Toyoty. Prezentacja autobusów elektrycznych. Zaprezentuje się  Twizy (mały samochód elektryczny produkcji Renault), którym będzie można odbyć krótką podróż wśród fontann Parku.

– nowoczesna energetyka miejska – prezentacja systemu energetycznego stolicy. Na stoisku PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa (Partnerzy WDE 2019) „Ciepło systemowe dla Warszawy”, można będzie dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje. Na stoisku GAZ-SYSTEM (Partner WDE 2019) będzie można zobaczyć edukacyjną makietę z klocków Lego Technic, na której zostanie zaprezentowany  przewiert w technologii Horyzontalnych Przewiertów Sterowanych. Nie zabraknie gadżetów.

– „śmieci” jako surowiec wtórny – elektroodpady –  REMONDIS Electrorecycling, Partner WDE 2019, w tym roku przygotował wielki wyścig Grand Prix Electrorecyclingu. Elektro rowerem napędzamy samochody na torze wyścigowym. Wygrywa najlepszy, jak to w sporcie bywa, a o godzinie 16:00 będziemy świadkami wielkiego finału. Do wygrania zdalnie sterowane modele samochodów. Elektrycznych oczywiście.

– prezentacja Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej – Koło Naukowe Energetyków zaprezentuje model złoża fluidalnego, turbinę wodną Pelton’a oraz moduł fotowoltaiczny. Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej będzie miało ze sobą makietę Smart Home,  małe ogniwa fotowoltaiczne i wentylatory do demonstracji jak działają odnawialne źródła energii, tworzenie prądu z woców, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu. Studenckie Koło Magazynowania Energiiprzedstawi  dwa projekty: „domek” ukazujący zasadę działania magazynów elektrochemicznych oraz model magazynu szczytowo-pompowego. Koło Naukowe Elektra pokarze gokarta elektrycznego a Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów przedstawi Kropelkę (pojazd na kropelkę paliwa)  i starszy pojazd miejski – Paks.

– inteligentne miasto przyszłości – prezentacje rozwiązań zarządzania miejskimi układami mikro generacji, rozwiązań technologicznych magazynowania energii, rozwiązań technologicznych połączeń pomiędzy elektrycznym transportem miejskim a miejską energetyką odnawialną. Na stoisku fundacji Nasza Energia, studenci z Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej przedstawią Laboratorium energii, gdzie odbędzie się  pokaz magazynowania energii słonecznej i ponowne przekształcanie tej energii do innych zastosowań. Efektem pracy układu jest „Słoneczna kawa” – pyszna kawa do degustacji dla smakoszy.  Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy, rozwijające w stolicy system energetyczny i wodociągowo-kanalizacyjny, zaprasza na stoisko pełne konkursów edukacyjnych i zabaw z dziesiątkami nagród.

Główną atrakcją wydarzenia będzie konkurs z nagrodami. Odpowiedzi na 10 pytań konkursowych uczestnicy  znajdą  w namiotach wystawców.

W Punkcie  informacyjnym  WDE 2019 (namiot organizatora) zaplanowano wydawanie oraz przyjmowania kart konkursowych.

W ramach pikniku odbędą się również prezentacje pojazdów i sprzętu służb miejskich (śmieciarka, pojazdy straży miejskiej), policji i straży pożarnej.