Dość kopciuchów! – przedstawiciele PAS składają petycję na ręce Marszałka Województwa Małopolskiego

W środę, 30 listopada 2016 r. przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego przekazali na ręce Marszałka Wojciecha Kozaka petycję podpisaną przez ponad 10 000 osób. Obywatele domagają się pilnych działań wpływających na poprawę jakości powietrza – m.in. uchwałę antysmogową dla całego województwa.

W czasie spotkania przekazano również Marszałkowi petycję przedstawicieli środowiska medycznego o niezwłoczne podjęcie działań dla poprawy jakości powietrza w Małopolsce.

Podczas rozmowy z Marszałkiem podkreślono, że głosy ponad 10 tysięcy obywateli będą dużym wsparciem i silnym argumentem za wprowadzeniem uchwały antysmogowej dla władz województwa małopolskiego.

Dzięki uchwale antysmogowej dla Krakowa prace nad oczyszczeniem powietrze w mieście nabrały rozpędu. Tylko w 2016 roku wymienionych zostanie ok. 5500 „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel.

W przypadku Małopolski, nie chodzi jednak o zakaz stosowania paliw stałych, ale o wprowadzenie standardów emisyjnych dla kotłów. Jak wskazują analizy prowadzone na potrzeby Programu Ochrony Powietrza, standard dla kotłów powinien wynosić nie więcej niż 40 mg/m3 pyłu – kilkanaście razy mniej niż emisja z „kopciucha”. Oznacza to, że mieszkańcy Małopolski mogliby nadal stosować węgiel i drewno, ale pod warunkiem zainstalowania niskoemisyjnego kotła.

Problem zanieczyszczenia powietrza w województwie małopolskim sięga bowiem daleko poza Kraków, to problem całego regionu. Badania powietrza prowadzone wspólnie przez Krakowski Alarm Smogowy i Radio Kraków pokazują, że powietrze w mniejszych miejscowościach jest często gorszej jakości niż w Krakowie.

Najnowsze szacunki wskazują, że w Małopolsce użytkowanych jest ok. 300 tys. pozaklasowych kotłów – to aż 60% gospodarstw domowych w całym województwie. Ponad połowa tych urządzeń to urządzenia starsze niż 12 lat. Większość właścicieli domów jednorodzinnych (77%) nie myśli obecnie o wymianie kotłów. Oznacza to, że bez regulacji oraz programów wsparcia finansowego w nadchodzących latach nie nastąpi znaczący postęp w likwidacji źródeł smogu.

Małopolska należy do najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. W każdej z miejscowości, gdzie mierzone było zanieczyszczenie powietrza, normy dla rakotwórczego benzo[a]pirenu zostały przekroczone przynajmniej o kilkaset procent. Rekordziści to: Nowy Sącz (1200% normy), Szczawnica (990% normy), Kęty (960% normy) oraz Tuchów (900%).

Wprowadzenie uchwały antysmogowej spowoduje, że jeśli za kilka lat ktoś nadal będzie chciał ogrzewać swój dom węglem czy drewnem, będzie musiał zainstalować kocioł klasy 5, który emituje kilkanaście razy mniej zanieczyszczeń niż tzw. „kopciuch”. Osobom uboższym powinny zostać zapewnione dopłaty do wymiany źródła ciepła – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 × 20 =