Elektromobilne marzenia?

Rozwój branży e-mobility w Polsce nabiera rozpędu. I Targi Elektromobilności zgromadziły licznych producentów, projektantów oraz konstruktorów pojazdów elektrycznych.

Zorganizowane przez spółkę ElectroMobility Poland targi to pierwsze i jedyne takie wydarzenie, podczas którego w jednym miejscu zaprezentowano polskie pojazdy elektryczne, w tym m.in.:
• Melex – elektryczny pojazd turystyczny
• Triggo – dwuosobowy pojazd L7e
• Komel – e-Buggy
• PIMOT – Syrenka elektryczna

– W planach ElectroMobility Poland jest doprowadzenie do uruchomienia produkcji seryjnej dostępnego cenowo miejskiego samochodu elektrycznego. Celem targów jest integracja środowiska związanego z elektromobilnością – w szczególności producentów pojazdów i podzespołów, instytutów badawczych, czy biur projektowych działających w branży motoryzacyjnej.

Żeby polski samochód elektryczny można było w przyszłości wyprodukować niezbędna jest animacja podmiotów, które mają już doświadczenie w obszarze produkcji samochodów lub ich komponentów. Dzisiejsze spotkanie podmiotów branży (e)automotive to okazja do weryfikacji możliwości polskich producentów oraz wymiany doświadczeń. I oczywiście szansa na zawiązanie wstępnych porozumień na dostawy podzespołów – mówi Maciej Kość, prezes spółki.

Targi są ważnym elementem przygotowań do uruchomienia przez ElectroMobility Poland konkursu na budowę prototypów samochodów elektrycznych. Spółka zaprezentowała podmiotom, zainteresowanym udziałem w konkursie jego główne założenia, a teraz – przez najbliższe dwa tygodnie – czeka na ich uwagi. Chcemy mieć pewność, że założenia konkursu odpowiadają oczekiwaniom rynku. Stąd decyzja, aby jego ogłoszenie poprzedzić okresem konsultacji – tłumaczy Piotr Zaremba, szef projektu EMP i dodaje – dzięki targom firmy będą mogły zawiązać konsorcja i wspólnie wystartować w planowanym konkursie.

Konkurs EMP na budowę prototypów skierowany jest do profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie:
• przy konstruowaniu bądź prototypowaniu pojazdów,
• produkcji pojazdów,
• projektowaniu lub produkcji komponentów,
• we wdrażaniu na rynek nowych pojazdów.

Najlepszy prototyp trafi do produkcji seryjnej, wspieranej przez Skarb Państwa. Żeby projekt zakończył się rynkowym sukcesem potrzebne jest budowanie popytu na pojazdy elektryczne także poprzez tworzenie korzystnych warunków regulacyjnych. Po wejściu w życie ustawy o elektromobilności samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy. Ułatwień doczeka się również carsharing oparty o samochody elektryczne – zapewniał podczas targów wiceminister energii Michał Kurtyka.

Partnerem I Targów Elektromobilności jest Przemysłowy Insytyt Motoryzacji, a patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Energii, Polska Grupa Motoryzacyjna oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

źródło: materiały prasowe EMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
29 + 21 =