Zielona Wawelska z dwumetrowym żywopłotem

Jeszcze w tym roku chodniki i zabudowę od jezdni Wawelskiej odgrodzi zielona ściana, składająca się z dwumetrowych krzewów. Miasto liczy, że dzięki temu ograniczone zostaną hałas i pylenie, a także poprawi się estetyka ulicy.
Zarząd Zieleni prowadzi postępowanie na zagospodarowanie terenów zieleni wraz z systemem nawadniania po północnej stronie Wawelskiej na odcinku od Grójeckiej do al. Niepodległości. W sumie obszar objęty inwestycją to 4,5 hektara. – Życie w wielkim mieście, nawet przy ruchliwej ulicy, nie powinno kojarzyć się jedynie z uciążliwościami. Udowodnimy to projektem „Zielona ściana wzdłuż Wawelskiej”. To właśnie tu zasadzimy ponad 21 tysięcy krzewów oraz sześć i pół tysiąca innych roślin, które nie tylko zmniejszą narażenie mieszkańców na hałas, ale ograniczą również pylenie, a przede wszystkim zdecydowanie poprawią estetykę tej arterii – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Pamiętam jeszcze czasy, kiedy Wawelska była ulicą pokrytą kocimi łbami, spomiędzy których wyrastały rumianki. Czasy jednak się zmieniły, a wraz z nimi charakter tej ulicy. Powinniśmy jednak dbać, aby rozwój miasta nie odbywał się kosztem obniżenia jakości życia jego mieszkańców. Zielona ściana z pewnością stłumi uciążliwości, które dziś generuje ruch samochodowy – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.

– Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o interwencję w sprawie niedogodności jakie powoduje Wawelska. Wspólnie wypracowaliśmy zielone rozwiązanie. Długi na ponad dwa kilometry szpaler dwumetrowych krzewów powinien zapewnić skuteczne wytchnienie od zgiełku – uzupełnia Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy właśnie ogłosił postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę prac polegających na „zagospodarowaniu terenów zieleni po północnej stronie ulicy Wawelskiej wraz z infrastrukturą podziemną (systemem automatycznego nawadniania)”. Obszar objęty tą inwestycją to ponad 4,5 hektara. Zachodnią granicę nasadzeń wyznaczy ulica Grójecka, a wschodnią aleja Niepodległości.

W sumie wzdłuż ponad 2,2 kilometrowego odcinka zasadzonych zostanie blisko 27,5 tysiąca roślin – 21 tysięcy krzewów, 1,7 tysiąca pnączy, 1,9 tysiąca bylin oraz 2,9 roślin cebulowych. – Głównym założeniem projektu jest posadzenie krzewów żywopłotowych z gotowych modułów w formie prostopadłościanów. Projektanci nie zapomnieli jednak o urozmaiceniach w postaci pnączy czy bylin. – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 − 5 =