Nowe Czarne Punkty na Mazowszu
Chociaż lato na dobre się jeszcze nie rozpoczęło, wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad różnego rodzaju akwenami wodnymi. Aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi.
W tym roku pojawi się kolejnych 6 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 123. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.
Sezon na tragedie
– Rozpoczyna się sezon na spędzanie wolnego czasu nad wodą, ale też sezon, kiedy dochodzi do największej liczby utonięć. Nasza akcja skierowana jest do tych osób, które wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Tylko w tym roku na terenie Warszawy i okolic doszło już do pięciu utonięć, a przecież wakacje dopiero przed nami. Liczymy, że dzięki oznaczaniu tych najbardziej ryzykownych rejonów czarnymi punktami, mieszkańcy Mazowsza zachowają ostrożność i rozwagę – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Dramatyczne statystyki
W zeszłym roku na terenie całego Mazowsza doszło aż do 68 utonięć – zginęło 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność i alkohol. Niestety, wypoczywając, zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem rejony tożsame są z zakazem kąpieli. Są to bowiem miejsca, w których dochodzi do utonięć. Niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.
Tablica ratuje życie
– W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z urzędem marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „Czarny Punkt Wodny”. Przedsięwzięcie to realizowane jest już od 10 lat. Stosowanie tablic ma charakter ostrzegawczy, a ich celem jest oddziaływanie na wyobraźnię osób, znajdujących się w pobliżu miejsca niebezpiecznego do kąpieli. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się ochronić ludzkie życie – mówi Justyna Stanik-Rybak podkomisarz z Wydziału Prewencji KWP z s. w Radomiu.
Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.
Uwaga!
W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 6 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Michalinek (pow. płoński, wyrobisko pożwirowe), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500 i 501 km rzeki Wisły i Jeziorka Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim – 3 tablice).