Pomysły na ekologiczne ogrzewanie domków na Jazdowie
Grupy tematyczne Partnerstwa dla Klimatu rozpoczęły działania. Przedstawiciele organizacji i firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną rozmawiali o sposobach likwidacji kopciuchów z osiedla domków fińskich na Jazdowie.
Członkowie platformy Partnerstwa dla Klimatu przedstawili sposoby na przyjazną dla klimatu i powietrza produkcję oraz dostarczenie energii cieplnej/elektrycznej, w miejscach, gdzie nie można podłączyć ogrzewania sieciowego np. gazu. Na osiedlu Jazdów znajduje się 26 domków. Powstały one w 1945 r. jako tymczasowe mieszkania dla osób zajmujących się odbudową stolicy. Teraz w 19 z nich odbywają się spotkania społeczno-kulturalne. Większość budynków jest ogrzewana kotłami na paliwa stałe m.in. węgiel, drewno oraz pellet. Członkowie Partnerstwa dla Klimatu zaproponowali w miejsce kopciuchów instalację indywidualnych pomp ciepła, mikrociepłownię opartą o pompy gruntowe, maty kapilarne, biogazownię lub wykorzystanie energii z wodoru z gazu ziemnego. Uczestnicy spotkania omówili sposoby termomodernizacji domków oraz potencjał osiedla do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Czym jest Partnerstwo dla Klimatu?
Platforma Partnerstwo dla Klimatu jest dobrowolnym porozumieniem Partnerów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Członkowie wymieniają się wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie ochrony klimatu, adaptacji do jego zmian oraz czystego powietrza. Koordynatorem Partnerstwa dla Klimatu jest m.st. Warszawa.
W ramach Partnerstwa zostały utworzone nowe grupy robocze: odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna; edukacja ekologiczna; elektromobilność i innowacyjny transport; zrównoważone budownictwo; czyste powietrze oraz finansowanie zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele ze świata biznesu i nauki wspierają działania stolicy w realizacji miejskiej polityki ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian oraz walki o czyste powietrze. Współorganizują także wydarzenia, takie jak „Piknik z Klimatem”, „Święto Drzewa”, „Warszawski Dzień Energii” czy też „Dzień Ziemi”.
Jak zostać Partnerem?
Do platformy Partnerstwa dla Klimatu dołączają różnorodne organizacje, które działają na rzecz klimatu i powietrza oraz zadeklarowały chęć aktywnego uczestnictwa w inicjatywie. Przedstawiciele organizacji zainteresowani współpracą mogą przesłać zgłoszenie na adres sekretariat.bopipk@um.warszawa.pl.