Leśniczówka przy ul. Rydzowej otwarta

Zabytkowa leśniczówka przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Ursynowie znów służy warszawiakom. Dziś odbyły się w niej pierwsze zajęcia z edukacji ekologicznej dla uczniów warszawskiej szkoły.

– Ostatni raz byliśmy tutaj w lipcu, po zakończeniu głównych prac remontowych. Obiecałem wtedy, że leśniczówka wróci do życia jesienią. Tak się właśnie stało – dziś z pierwszych zajęć w tym miejscu skorzystali warszawscy uczniowie, a wkrótce będą mogli to zrobić także pozostali mieszkańcy stolicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dzięki lokalizacji na skraju Lasu Kabackiego lekcje w leśniczówce mogą być łączone z zajęciami w terenie. A kiedy teorię łączy się z praktyką, nauka jest samą przyjemnością – dodaje prezydent.

Odnowiony budynek zagospodarowano jako przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną i warsztatowo-kreatywną. Poza oryginalnymi, odrestaurowanymi meblami znalazło się tam również nowoczesne wyposażenie edukacyjne: sprzęt multimedialny i szklane gabloty.

Zajęcia w leśniczówce organizowane są dla małych grup, większe będą mogły zwiedzać budynek przy okazji leśnych warsztatów lub spotkań organizowanych w pobliskim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W tym miesiącu w zajęciach uczestniczą przedszkolaki i uczniowie z warszawskich placówek edukacyjnych. Od lutego 2024 r. weekendowo będą mogły skorzystać z nich także osoby indywidualne. Zapisy odbywają się elektronicznie, na stronie Lasów Miejskich – Warszawa.

Tematyka zajęć w leśniczówce będzie dostosowywana do zmieniających się pór roku. Pierwsze spotkania będą odbywać się pod hasłem „Odkrywamy tajemnice zabytkowej leśniczówki”.

Zakończona modernizacja leśniczówki na Rydzowej

Główne prace inwestycyjne zakończyły się w lipcu tego roku. Budynek został wtedy gruntownie odnowiony, a teren wokół niego na nowo zagospodarowany i zazieleniony. Do wykonania pozostało jedynie zabezpieczenie i renowacja zabytkowych polichromii, które odkryto na ścianach i sufitach leśniczówki podczas prac remontowych. Z uwagi na konieczność wymiany drewnianej konstrukcji budynku, nie było możliwości zachowania całej dekoracji malarskiej. Unikatowe fragmenty, które udało się uratować, w pierwszej kolejności przebadano i odpowiednio zabezpieczono, a następnie zdezynfekowano i oczyszczono. Dwa z nich wyeksponowane zostały w formie tzw. świadków. Zabezpieczono je szybą hartowaną, eksponując poszczególne warstwy ścian leśniczówki. Na koniec wiernie odtworzono ubytki tynków za pomocą zaprawy mineralnej oraz zrekonstruowano polichromie.

Odnowiona leśniczówka z zabytkowym charakterem

Leśniczówka powstała w II połowie XIX wieku. Przez wiele lat była zamieszkana przez leśniczych, którzy opiekowali się drzewostanem Lasu Kabackiego. Obiekt przestał być użytkowany w 2015 r.

W ramach modernizacji budynek został dostosowany do współczesnych standardów, ale zachowano jego zabytkowe elementy: część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń i ich wyposażenie. Po konserwacji do leśniczówki wróciły m.in. drzwi z kutymi zawiasami, okna i piec kuchenny. Renowacji poddano zabytkowe meble: drewnianą witrynę z przeszklonymi drzwiami, biurka, biblioteczkę, drewnianą etażerkę oraz starą maszynę do pisania. Do dawnej świetności przywrócono także drewnianą podłogę. Po wyczyszczeniu i naprawie wróciły też mundur oraz narzędzia leśniczego: klupa do mierzenia średnicy, numerator do drewna, kostur do sadzenia drzew czy ośnik do korowania.

Zmiany widoczne są też na zewnątrz budynku. Na odnowionej elewacji znów pojawiły się detale architektoniczne, a na dachu pokrycie z gontu modrzewiowego. Tego typu dach przykrywał budynek do 1967 r. Teren otaczający leśniczówkę został na nowo ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń.

Za modernizację odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 11 =